Деякі багаторічники потребують викопування на зиму. Роблять це в різний час. Адже одні бояться найменших холодів, інші ж, навпаки, до приморозків нарощують підземну частину. Якщо викопати їх раніше, коренева система не отримає достатньої кількості поживних речовин, через що можуть не зацвісти наступного року. Пізнє викопування теж небажане – рослина може загинути від холоду.
Підготовка до зимового зберігання – це ще й чудова нагода для обробки рослин фунгіцидами та протруйниками (препаратом Максим чи іншими). Це дозволить вбити хвороботворні мікроорганізми. Викопують бульбоцибулини лопатою чи вилами. Висмикувати за стебло не варто. Підкопують обережно, намагаючись не пошкодити підземну частину. Перед зберіганням усі цибулини та бульбокореневища розкладають по сортах і підписують. Узимку приблизно раз на місяць перебирають і оглядають.
Гладіолуси можна починати викопувати через місяць після закінчення цвітіння. Надземну частину обламують. Цибулини дуже схильні до захворювань, тому після викопування їх ретельно оглядають, відбирають уражені та хворі й промивають у розчині марганцівки.
Протягом місяця просушують у добре провітрюваному приміщенні, а потім закладають на зберігання в темне прохолодне місце при температурі 3–5 градусів та відносній вологості 70 відсотків.
Жоржини наприкінці вересня – на початку жовтня підгортають, щоб запобігти пошкодженню гнізд коренебульб осінніми приморозками. А викопують перед самими приморозками, коли почнуть відмирати стебла та листя. Бульби промивають. Просушують у добре провітрюваному приміщенні.
На зберігання закладають тільки здорові, що добре тримаються кореневої шийки та мають бруньки відновлення. Зберігають при температурі 5–7 градусів та вологості 60–70 відсотків у погребі на стелажах або в ящиках. Також коренебульби добре зберігаються у поліетиленових пакетах. Їх пересипають торфом або сухою тирсою і зав’язують пакети.
Ранункулюси також викопують після відмирання стебел і листя. Промивають, просушують і прибирають у прохолодне місце, пересипавши бульби піском, торфом, мохом або тирсою.
Кали викопують після пожовтіння листя, але не чекають настання морозів. Промивають бульби у воді з марганцівкою і добре висушують. На зимівлю відправляють у паперовій упаковці. Зберігають при температурі 5–7 градусів. Також ці квіти можна пересадити в горщики, й вони радуватимуть своїм виглядом у приміщенні в холоди.
Кани прибирають із клумби після пошкодження листя осінніми приморозками разом із грудкою землі. Стебла обрізують до 10–15 см. Зберігають при температурі 7–8 градусів, пересипавши торфом або сухим піском. Відносна вологість повітря повинна становити 60–70 відсотків.
Амариліси – кімнатні квіти, які на літо можна висаджувати у квітнику, а на зиму забирати у приміщення на відпочинок. Їх висаджують у горщик з родючим ґрунтом (землесуміш із дернової землі, перегною, піску – 1:1:2). У ґрунт заглиблюють лише на третину. Порада: ці квіти гарно цвітуть при загущенні та в тісних горщиках.
Тубероза (поліантес) – нечаста мешканка наших клумб. А даремно. Адже настільки ароматна, що може вважатись справжнім парфумером квітника. На зиму туберозу також доведеться викопати. Це роблять після формування насінної коробочки у квітки. Викопані бульби промивають і дезінфікують розчином марганцівки. Потім просушують і зберігають у темному місці з температурою 10–15 градусів та низькою вологістю. Краще покласти бульби в ящик із сухим піском або загорнути в папір.
Бругмансія теж потребує викопування. Її висаджують у великий горщик і ставлять на зберігання у підвалі з температурою не нижче 5 градусів. На зиму скине листя, але навесні воно почне відростати. Або ж горщик заносять у приміщення. У теплі рослина ще тривалий час може продовжувати цвісти. Але краще все ж дати їй узимку відпочити.
А ХТО ЗАЛИШИТЬСЯ У КВІТНИКУ?
Тюльпани, гіацинти, нарциси, лілії, навпаки – на зиму висаджують у квітнику. Спокійно зимують півонії, троянди, клематиси, лілійники, іриси, астильби, ехінацея, флокси, люпин, дельфініум, гвоздика, орлики. Однак усі рослини потребують на зиму обрізування.
Деякі види хризантем, як-от Мультифлора та крупноквіткові, також викопують на зиму. Інші спокійно перезимовують.
Теплолюбні види заздалегідь рясно зволожують і акуратно викопують вилами. Висаджують у заповнений землею горщик і зберігають у погребі чи підвалі. Температура в приміщенні має бути близько 5 градусів. Види, що зимують у квітнику, на зиму обрізують і підгортають землею.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.