Для садівника-городника морозилка — перший друг і товариш! І ягідки заморозити, і грибочки, і травичку з корінцями! Продовжую заповнювати морозилку літніми вітамінами. Розповім, як заморозити врожай так, щоб займав мало місця і жодної вітамінки не пропало.
Мені особисто сушена зелень взагалі не подобається, тому перестала її таким чином заготовляти. У мене є компактний спосіб її заморозки — промиту зелень добре просушую й цілим пучечком кладу в пакет. Розплющую на «млинець». Коли треба, дістаю, відламую шматочок — і в страву. Заморожена зелень добре кришиться, й не треба витрачати час на нарізання.
Полуницю варену не любимо, а любимо холодне варення: цілу ягоду заливаю збитою з невеликою кількістю цукру, пакет вставляю в пластиковий контейнер, наливаю в кожен пакет 2—3 ополоника. Коли замерзне, «цеглинку» з пакетом виймаю. Потім їх можна поставити одна на одну або в будь-яке місце розкласти, головне — заморозити плоско.
Контейнери з подрібненим ягідним пюре придумала в цьому році ущільнювати пакетами із зеленню. Ставлю ряд контейнерів, а між ними (де контейнери звужуються, і виходить порожнє місце) на ребро ставлю плоский «млинець» замороженої зелені. Може, не так зручно буде діставати, зате місце не пропадає. Повністю від контейнерів не можу відмовитися — ягідні пюре поки тільки так заморожую.
Кабачки мені в замороженому вигляді не сподобалися взагалі, як і капуста. Зате огірочки виходять чудові. Заморожую їх цілими, але дрібні. Тільки щоб у руці можна було утримати, коли на тертушці подрібнюю. Взимку ми любимо суп зі свіжих огірків. Гарбуз заморожувала кубиками в пакетах — добре вийшло. І в кашу, і навіть на варення. Коли до весни всі запаси попід’їдали, з морозилки витягла гарбуз і брусницю і зробила варення-п’ятихвилинку.
Перці, очищені для фарширування, один в одного вставити можна (тільки вибираю перець із товстими стінками, тоді він не рветься, коли відтане). Фарширую одразу, не чекаючи остаточного розморожування. А з іншої частини перчика роблю нарізку соломкою і, не піддаючи бланшуванню, в свіжому вигляді відразу викладаю в пакети.
Щоб баклажани при заморожуванні займали менше місця, ріжу їх кружечками або кубиками, присолюю, а за пів години промиваю холодною водою та добре віджимаю. Вони стають меншими в об’ємі майже вдвічі. Та й гіркуватості потім немає.
Деякі господині вважають, що томати занадто соковиті, щоб їх заморожувати. Справді, коли вони розморозяться, стають водянистими. Тож для салатів не годяться. Якщо ж готувати (тушкувати, смажити, варити), то заморожені томати нічим не поступаються свіжим, при приготуванні їх аромат з жодною магазинною пастою не порівняти! Помідори (вибираю щільні) ріжу кружечками, укладаю шаром на дошку, застелену плівкою, і несу в морозилку. Коли все замерзне, перекладаю плоскими шарами в пакети. Упаковка виходить дуже щільна. Комар носа не підточить. Багато заготовляю, тому що всі взимку люблять борщ із «живих» овочів.
Менше місця займуть томати, якщо зробити пюре та розлити в молочні пакети. Використовую заморожені помідори для приготування піци, гарячих бутербродів, борщу, соусів і підлив.
Алла БАНДУРКА. м. Ковель.