Дехто помилково весняними первоцвітами називає підсніжники й проліски. Очевидно, тому, що вони першими розцвітають рано навесні. Але є окрема рослина — первоцвіт весняний (лікарський). Його особливо цінують народні цілителі. Квітки жовті з тризубчастим віночком, із невеликим відгином, з п’ятьма помаранчевими плямами. Цвіте з березня по червень. Росте на луках, лісових галявинах, серед чагарників, у розріджених лісах, уздовж доріг, на схилах… Любить відкритий простір.
На жаль, його популяція у природі меншає. Тому досвідчені люди заготовляють первоцвіт весняний в омбеженій кількості (не беруть «про запас»), тим паче не зривають для букетів заради естетичної насолоди. Цю рослину, аби згодом використати з лікувальною метою, інколи вирощують на присадибних ділянках.
Сушені весняні первоцвіти народні цілителі радять зберігати в паперових пакетах, але не більше року. Адже згодом вони втрачають лікувальний ефект. До речі, весною заготовляють усю надземну частину рослини, а восени — корені.
***
Для підсилення імунної системи листя первоцвіту весняного (допоки цвіте рослина) додають до салатів.
***
Первоцвіт весняний (щойно заготовлений) багатий на вітамін С. Може навіть замінити ягоди шипшини.
***
Коли болить голова, живі квіти прикладають до скронь. Перед тим їх слід розімя’ти, щоб проступив сік. На жаль, лікування належить до сезонних.
***
Запалення шлунка, сечового міхура: готують чай із розрахунку — д.л. сушеної подрібненої рослини на 200 мл окропу. Протягом дня випити дві такі порції.
***
Відхаркувальний засіб: 2 ст.л. коренів первоцвіту запарюють 400 мл окропу. Настоюють до теплої температури. Проціджують. Вживають по 100 мл 4 рази на день за 15–20 хв. до їди.
Аналогічно лікують застуду, кашель і навіть мігрень.
***
Покращує травлення: ст.л. сушених подрібнених корінців первоцвіту весняного звечора засипати в термос і залити 0,5 л окропу. Настоювати мінімум 8 год. Уранці процідити. Цю порцію випити протягом дня за 4–5 разів у перервах між вживанням їжі.
***
Свіжим соком з надземної частини рослини змащують ділянки шкіри, уражені екземою.
***
У давнину практикували цікавий спосіб догляду за волоссям: мили голову напаром первоцвіту весняного. Але брали тільки свіжі квіти — 100 г сировини на 5–6 л окропу.
***
Щоб у дитини шкіра була ніжною, до купелі додавали пучечки сушеної надземної частини первоцвіту весняного.
***
Застереження! Відвари, настої, чаї з первоцвіту весняного протипоказані при кровотечах у стравоході, виразці шлунка чи дванадцятипалої кишки.
Тарас ЛЕХМАН. м. Шептицький Львівської обл.