Харчуватися самими лише напівфабрикатами, звісно, не можна. Однак вони полегшують життя та вносять розмаїття у буденний раціон. І коли немає часу, дуже виручають. До того ж напівфабрикати бувають різними. Це не лише готові салати чи сосиски сумнівної якості та свіжості, а й заморожені овочі та фрукти. Рибне або м’ясне філе – це теж напівфабрикати. Такі продукти – джерело вітамінів, амінокислот та білка.
Напівфабрикати – це вироби, повністю підготовлені для подальшої кулінарної обробки, й асортимент їх великий. І те, що всі вони без винятку шкідливі, – міф. Найбільша група заморожених напівфабрикатів – це м’ясні вироби: котлети, зрази, фрикадельки, філе, супові набори, фарші, голубці. Особливо популярні борошняні вироби з м’ясними начинками: пельмені, млинці, манти, хінкалі, чебуреки, вареники. У продажу є також заморожені хлібобулочні вироби, які достатньо розігріти на сковорідці або у мікрохвилівці: пиріжки, пончики, піца, готове тісто. Чимало виробників застосовують так зване «шокове заморожування», за якого продукти зберігають корисні властивості. Всі напівфабрикати обов’язково мають містити інформацію про склад, навіть ті, які продають на вагу. Буває, прочитаєш, з чого виготовлено рибні нагетси, і розумієш, що рибою вони хіба що пахнуть. Однак у продажу є чималий асортимент, приміром, пельменів, які виготовляють лише з борошна, води, спецій та м’ясного фаршу. Тобто продукт натуральний. Співвідношення фаршу та тіста має бути 50/50. Натуральні пельмені можна потроху вводити в раціон діток із 3 років. Це важкий для травлення продукт. Якісні напівфабрикати повинні мати правильну форму, характерні для продукту колір та запах, пружну консистенцію. Не допустимо, аби у них були сухожилля, груба з’єднувальна тканина, подрібнені кістки. Також стежте, щоб на продукції була зазначена адреса виробника.
Котлети мають бути правильної форми, без тріщин на поверхні, бо це означає, що у них багато води, фарш – однорідним. Хліб та панірувальні сухарі додають у фарш для м’якості, але їх повинно бути не більш ніж 20-25 відсотків. Для здешевлення продукції у фарш додають хрящі, шкіру, сою, крохмаль та інші складники. Якісна котлета при смаженні має дещо зменшитись, неякісна – навпаки. Обов’язково звертайте увагу на термін придатності, навіть якщо це продукт глибокого заморожування. Якщо заморожені напівфабрикати злиплися, не купуйте їх. Це означає, що їх розморожували, а потім знову заморожували.
Свіжий фарш має бути темний (за винятком фаршу з м’яса птиці) та блискучий, не обвітрений по краях. Поверхня трохи волога, але не липка, консистенція пружна. Найкращий спосіб оцінити якість та свіжість фаршу – понюхати його. Після кулінарної обробки вироби з фаршу мають бути соковитими, з приємним смаком.
Сосиски та сардельки також бувають різні. Від цього, щоправда, залежить і ціна на них. Обов’язково звертайте увагу на склад і сорт: бажано брати найвищого або першого сорту. Під оболонкою, на жаль, часто містяться жири, багато солі, барвники, підсилювачі смаку та консерванти. Не орієнтуйтесь на красивий зовнішній вигляд: що яскравіший виріб, то більше в ньому барвників. Якісні сосиски під час приготування не повинні збільшуватися – це свідчить про вміст сторонніх речовин. Уживати сосиски та сардельки радять не більше одного, максимум двох разів на тиждень.
Експерти наголошують, що віддавати перевагу краще продуктам, що містять маркування ДСТУ – державні стандарти України. Позначка ТУ означає, що продукцію виготовлено за технічними умови.
Аби щодня годувати чималу родину лише домашніми стравами, доведеться витрачати на це весь свій час. Чи потрібно це? Адже напівфабрикати стають усе якіснішими та різноманітнішими. Однак не зловживайте ними. Та й натуральні продукти залежно від способу приготування можуть не лише втрачати корисні властивості, а й утворювати шкідливі речовини. Так, від свіжого м’ясного стейку або шматка риби, підсмажених на сковорідці, користі мало. Значно корисніше приготувати їх на парі.
Катерина ОКУНЬ.