Хворобу, згадки про яку сягають 4 тисячоліття до нашої ери, можуть спричинити черепно-мозкова травма, інсульт, пухлина мозку, інфекційні захворювання центральної нервової системи, генетичні та неврологічні розлади, нагадують у МОЗ. Часто причина епілепсії невідома.
ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ
Епілепсія — це порушення активності мозку, при якому в групі клітин мозку можуть виникати надмірні електричні розряди та провокувати напади в людини. Найчастіше вони проявляються у короткочасному посмикуванні м’язів обличчя, рук чи ніг, людина може раптово впасти, втратити свідомість, тремтіти й здригатись.
Зазвичай напад триває не більше кількох хвилин і може супроводжуватись мимовільним сечовипусканням.
Допомога хворому під час нападу:
- обережно опустіть людину на підлогу;
- під голову покладіть щось м’яке, наприклад, одяг;
- за можливості обережно поверніть людину на бік, так їй буде легше дихати;
- зніміть з людини окуляри, якщо вони є;
- не стримуйте її рухи, щоб випадково не травмувати;
- не кладіть до рота будь-які предмети;
- зафіксуйте час початку нападу;
- залишайтесь із людиною, доки припиниться напад і відновиться її свідомість.
Викликайте «швидку», якщо людина травмувалася під час нападу, коли він триває понад 5 хв., чи невдовзі після першого виникає ще один.
Якщо такий напад відбувся у вас, обов’язково звертайтесь до свого сімейного лікаря, котрий за потреби направить до невролога або психіатра, щоб пройти обстеження та встановити діагноз.
Діагностика та лікування епілепсії є безоплатними, про що ми вже розповідали. Препарати для терапії можна отримати безкоштовно або з частковою оплатою за програмою «Доступні ліки» за рецептом від невролога, психіатра чи сімейного лікаря.