У цій здобі дві начинки: мак, перетертий з цукром, та товчені волоські горіхи зі згущеним молоком. Рецепт куми настільки вивірений і добре роз’яснений, що виходить із першого разу.
З цієї порції можна зробити один великий коровай. А може вийти два середні завиванці (тоді тісто, яке підійшло, ділити на два, а потім кожен шматок ще на два).
Тісто:
* 50 г живих дріжджів (або пакетик сухих)
* 0,5 л молока
* 2 яйця
* 100 г вершкового масла
* 70 г олії
* 1 склянка цукру
* 1 чайна ложки солі
* близько 1 кг борошна
Для начинок:
* 480 г згущеного молока,
* 1 склянка горіхів
* 1 склянка маку
* цукор за смаком
Для опари дріжджі подрібнити і засипати ложкою цукру, дати постояти 10 хв. Влити до них тепле молоко і, додавши борошно, замісити тісто, як густа сметана. Присипати борошном, а на ньому написати хрест (так знаючі люди дотепер працюють із тістом, бо це хліб Божий). Прикрити розчин рушником і відставити на 40 хв.
В розігріте масло влити олію, додати збиті виделкою яйця з цукром. Посолити і все це влити в тісто. Підсипаючи просіяне борошно, замісити густе тісто, котре не має липнути до рук. Присипати борошном, знову позначити хрест, накрити рушником і чекати 40-45 хв.
Для начинки на кавомолці перемолоти мак і трохи додати кип’ятку, перемішати, щоб вийшла однорідна маса, але не рідка. Прикрити мак кришкою і відставити у бік — нехай упариться. Горіхи ж викласти на дошку і подрібнити качалкою. З’єднати зі згущеним молоком. До маку додати цукор, перемішати.
Розділити тісто на дві половини і розкачати коржі. Змастити один маком з цукром, другий — горіхами зі згущеним молоком. Кожен корж скачати рулетом і викласти на дошку, присипану борошном, щоб не прилипло. Тоді обидва рулети накидати один на одного (переплести), згорнути в коло і викласти в круглу форму, застелену пергаментом і змащену олією. Пирогам дати постояти 20-30 хв., щоб підросли. Змастити завиванець яйцем і випікати у духовці при 180 градусах 40-50 хв., але все залежить від духовки (пробувати дерев’яною шпикачкою, чи спеклося).
Готувала Людмила Опанасенко.