Мабуть, багатьом жінкам знайома ситуація: ранок, треба зібрати та нагодувати всю родину. Як устигнути? Якось вирішила пошукати в Інтернеті відповідь про те, як швидко та корисно нагодувати сніданком родину? «Пошуковик» видав безліч порад. Однак проблема в тому, що майже всі запропоновані варіанти – малокалорійні. Фруктовий смузі чи вівсяна каша на сніданок, звісно, дуже корисні. Але мені важко уявити, що цим може наїстися дорослий чоловік, якому весь день треба фізично працювати, або підліток, який росте. Такі поради, певно, швидше підходять офісним дамам, занепокоєним проблемою ваги. Тому більшості наших жінок треба проявляти дива кмітливості, щоб було і швидко, і ситно, і корисно.
Дієтологи рекомендують не пропускати сніданок. Саме він насичує організм енергією на весь день, запускає травлення та метаболізм. Найкраще для сніданку підходять складні вуглеводи, які дають енергію і довго перетравлюються. А це передусім каші. Вони містять безліч вітамінів та клітковину, яка очищує організм. Вівсянку можна збагатити горіхами, медом, сухофруктами, тертим яблуком, залити молоком. Горіхи зроблять страву поживнішою. До речі, можна приготувати не лише солодку вівсянку, а й підсолену. До неї можна спасерувати цибульку з морквою, зробити шкварки. Може, це не дуже корисно, зате поживно. Чи притрусити зверху зеленню.
Дуже корисна гречана каша. Вона містить багато заліза, фосфор, кальцій, цинк, калій, йод, вітаміни групи В. Крупи радять не піддавати термічній обробці, а заливати окропом та настоювати. Приміром, гречку можна звечора запарити у термосі, а на ранок залити кефіром. До речі, манна каша, якою нас щедро годували в дитинстві, корисних речовин майже не містить. У нашій родині оцінили ще й кукурудзяну кашу: дуже смачно.
Класичний варіант сніданку – страви з яєць. Однак дієтологи радять не зловживати ними та їсти не частіше 2 разів на тиждень. Це може бути омлет або яєчня, до якої додають відварене м’ясо, зелень та овочі: перець, томати, броколі, цвітну капусту, кабачки. На зиму я ці овочі спеціально заморожую.
Корисні для організму вироби з сиру. Можна просто запропонувати домашнім сир, заправлений сметаною, медом, варенням, свіжими фруктами. Чи приготувати сирники і також приправити їх чимось корисним. Дуже смачні вони з родзинками. До речі, сирники я не смажу, а запікаю в духовці – і корисніше, і швидше, адже не треба перевертати. А ще заморожую їх. На ранок такі сирники достатньо лише розігріти. Це економить час. Іще один хороший варіант сніданку – сирна запіканка.
Дехто не уявляє сніданку без бутербродів. З ковбасою – не найкращий варіант. Замість неї краще використовувати куряче філе або буженину. Мої діти, приміром, недуже люблять твердий сир. Але я роблю їм грінки – змітають миттю. Причому смажу грінки без жиру – на добре розігріту сковорідку кладу хліб із твердим сиром і накриваю кришкою. Щойно сир починає плавитись, знімаю з вогню. Грінки виходять хрусткі й не підгорілі. Можливо, у вас є тостер. Хрумкі тости з твердим сиром чи джемом – чудовий варіант сніданку. Хліб краще брати з висівками.
Можна приготувати оладки. А щоб зробити страву кориснішою, додайте в тісто родзинки чи терте яблучко. До речі, коли готую дітям фруктові соки, вижимки (яблучні, гарбузові) додаю до оладків. На вихідні, коли вранці часу більше, приготуйте налисники. Моя нова «іграшка» – електровафельниця. Готую вафлі та подаю їх із фруктами.
Щоб збагатити раціон, можна зробити овочевий або фруктовий салати, якщо є час, звісно. Бо у нашій родині салат споживають переважно на вечерю. До речі, ми додаємо в них трохи чищеного насіння (продається в магазинах). Дуже смачно й поживно. Модний елемент сніданку – смузі (коктейль із кисломолочних продуктів, овочів та фруктів, куди можна додавати зелень, горіхи, пророщене насіння тощо).
Економний вихід – доїсти те, що залишилось увечері. Дехто з господинь за браком часу вдається саме до такого варіанта і куховарить «з прицілом на ранок».
Чергуйте сніданки: сьогодні – каша, завтра – омлет, післязавтра сир чи оладки. Дуже зручно, до речі, складати меню на тиждень.
Людмила РОМАШКO.