«Порадниця» не раз писала, скільки можна зберігати ті чи інші свіжі продукти. Після свят зазвичай лишається чимало готових страв. Господині радіють: кілька днів можна не куховарити. Однак більшість харчів швидко псуються, особливо постоявши кілька годин у теплій кімнаті, хоча на вигляд і смак можуть бути ще непоганими.
Загального правила, як довго можна зберігати готові страви, немає, бо це залежить від багатьох чинників. Зокрема від того, чи свіжими були продукти, в яких умовах готували їжу, скільки вона стояла на столі й за якої температури, зрештою, від холодильника, в якому їх зберігають. Має значення навіть чистота в ньому. До речі, в холодильнику є кілька температурних зон. Найнижчі показники – ближче до задньої стінки, найвищі – біля дверцят та у нижній частині. Стежте, щоб температура у холодильнику була не вища за плюс 4 градуси.
Споживання багатьох страв, що зберігалися 4-6 год. за кімнатної температури, спричиняє ризик отруєння. Небажано, коли гарячі страви, наприклад, супи та борщі, охолоджуються повільно. Слід якомога швидше поставити каструлю на холод – балкон чи у ємкість із холодною водою, а потім – до холодильника. Другі страви та закуски зручно зберігати у харчових контейнерах, у закритих кришками банках. Не залишайте їх у холодильнику відкритими, від цього вони підсихають, а крім того, не захищені від бактерій. Не можна допускати контакту готових страв із сирими м’ясом та рибою. Для зберігання придатні металеві емальовані каструлі та з нержавіючої сталі. Для накривання та упаковки їжі зручно користуватись харчовою плівкою. Залишки ковбаси, сиру та копчень найкраще зберігати в пергаментному папері. Салати у холодильнику тримайте не більш ніж добу. Саме тому, до речі, заправляти їх треба перед подачею, бо, приміром, сметана чи власноруч приготовлений майонез у кімнатних умовах починають швидко псуватися. Тим часом магазинний майонез дає змогу збільшити термін придатності салатів, бо містить консерванти.
Готове м’ясо та м’ясні страви можна зберігати до 48 год. (страви з фаршу – 24 год.), відкриті м’ясні консерви – 72 год., страви з риби – 36 год. Консерви одразу ж після відкривання слід перекласти з банок в інший посуд. Перші й другі страви зберігають у холодильнику до 72 год. Копчену ковбасу – 2-6 днів.
Залишки деяких страв, до речі, можна покласти в морозильник, а за потреби розігріти. Заморожують навіть хлібобулочні вироби, обгорнувши поліетиленом. Розігрівають їх у мікрохвильовій печі або духовці. Але бажано готувати стільки, скільки може з’їсти родина за один раз. Стережіться харчових отруєнь!
Людмила РОМАШКО.