Меланома шкіри — це злоякісна ракова пухлина та одне з найбільш небезпечних онкозахворювань, яке уражує життєво важливі органи (головний мозок, легені, кістки), застерігають у МОЗ і нагадують, що саме є чинниками ризику її виникнення:
- множинні сонячні опіки впродовж життя, наявність передракових станів і немеланомних раків шкіри, імуносупресивних станів (трансплантація внутрішніх органів і гемопоетичних клітин, ВІЛ/СНІД);
- вплив природного та штучного ультрафіолетового випромінювання, зокрема використання соляріїв;
- генетична схильність;
- вік старше 50 років;
- наявність асиметричних, без чітких країв родимок, наявність більше 100 пігментних родимок, світлий фототип шкіри;
- пік захворюваності на меланому шкіри припадає на 65 років, хоча хвороба може виникнути в будь-якому віці.
Основні симптоми меланоми:
- зміна кольору, форми або розміру давнішньої родимої плями;
- будь-яка родима пляма, що має три або більше кольори і стає несиметричною;
- родима пляма, що кровоточить або свербить;
- будь-яке нове стійке ураження шкіри, особливо якщо воно розростається, пігментоване або на вигляд має судинну структуру, також випадки невизначеного діагнозу;
- нова пігментована лінія на нігтях, особливо якщо вона пов’язана з ураженням нігтя;
- ураження, яке розростається під нігтем.
Якщо помітили в себе хоча б один із симптомів, необхідно регулярно оглядати свою шкіру. А помітивши навіть незначні зміни, негайно звернутися до лікаря.
Своєчасно розпочате протипухлинне лікування пацієнтів з меланомою шкіри на початкових стадіях у 98–99 відсотках випадків призводить до повного одужання пацієнтів. Своєчасне проведення спеціального протипухлинного лікування сприяє досягненню тривалої ремісії, покращенню загальної виживаності та якості життя пацієнтів.
Сімейний лікар — перший, хто допоможе вчасно виявити злоякісне новоутворення та направить до онколога. Він створить електронне направлення на необхідні обстеження та направить до лікаря-спеціаліста.