Спіймав рибу — одразу після завершення риболовлі оброби трофей. Це перше правило рибалки, який дбає і про збереження улову, і подальше його використання на кухні.
Мабуть, найнеприємніша процедура в обробці — чищення риби від луски. У деяких порід риби це, щоправда, робити необов’язково. «Лин вилиняє, а карася очешуть», — кажуть у народі. І лина, і в’юна, і сома достатньо пошкребти ножем, і тушки готові. Необов’язково перед смаженням чистити бичків і ротанів — на сковорідці дрібна луска втрачає твердість. До речі, легко чистити й свіжих карасів — їх справді можна «зчесати» навіть нігтями. З окунем доводиться попотіти. Саме через складне чищення цієї смачнющої рибки з нею не хочуть зв’язуватися багато господинь. Та існує чимало простих способів позбавлення тушок від луски.
Легко чистити рибу, в рот якої до упору вставлена пласка паличка. Існує й такий простий і доволі ефективний спосіб чищення риби. Хвіст гострим предметом, наприклад, цвяхом, шилом або ножицями, приколюють до пенька, колоди, дошки. Після цього, затиснувши голову двома пальцями за очі, розтягують тушку до хрускоту. Рибу чистять ножем. Що він більший та масивніший, то легше знімати луску.
Є чимало пристосувань для чищення риби. Це насамперед найрізноманітніші тертушки. Найпростішу рибочистку можна зробити самому. Шматочок жерсті з пробитими цвяхом дірочками, що мають гострі зазубринки, набивають на дерев’яну круглу цурочку. На риболовлі таку тертушку можна швидко зробити з будь-якої консервної банки, зробивши отвір у її дні. Легко відділяється луска за допомогою пивної кришки (або кількох), прибитих до дощечки. Я користуюся саме таким маленьким інструментом.
Володимир СУПРУНЕНКО.