У нашій родині в спекотну пору року люблять не лише окрошку, а й буряковий холодник. Найсмачніший він, звичайно, виходить з молодим буряком. За бажання можна використовувати маринований буряк з маринадом — тоді цукор, сіль і оцет не додавайте.
* 1,5 л холодної кип’яченої води
* 700 г буряків
* 500 г картоплі
* 5 зварених вкруту яєць
* 400 г свіжих огірків
* по півпучка зеленої цибулі та кропу
* сік половини або 1 лимона (або 3–5 столових ложок яблучного оцту)
* 1 столова ложка цукру
* 2 чайні ложки солі
* 400 г сметани
Насамперед потрібно приготувати буряк і картоплю. Звичайно, можна відварити овочі, але повірте, запечені набагато смачніші. У них більш насичений смак і аромат. Для запікання в шкірці їх мию, обсушую і загортаю кожен коренеплід в фольгу. Запікаю в духовці при 200 градусах до м’якості. Даю охолонути, чищу. Свіжі огірки, картоплю і яйця (залишаю кілька половинок для прикраси) нарізаю дрібними кубиками. Буряк крупно натираю. Цибулю і кріп дрібно-дрібно рубаю ножем. Все складаю в каструлю. Залишається заправити все цукром, сіллю і підкислити соком лимона або оцтом, кількість яких ви можете регулювати, виходячи зі своїх уподобань. Залити все водою, перемішати, щоб сіль і цукор повністю розчинилися. Об’єм використовуваної води залежить від густоти супу, яка вам більше подобається (у даному випадку — середня густота). Спробуйте і за потреби відкоригуйте сіль, цукор, оцет. Краще дати страві настоятися в холодильнику пару годин, щоб всі інгредієнти ввібрали в себе маринад. Розлити холодник по тарілках і заправити сметаною. У нас люблять, коли сметанки багато. Відразу весь суп не заправляйте, інакше велика ймовірність, що він швидше скисне. За бажанням у холодник можна додавати копчену або варену ковбасу, варене м’ясо — буде ситнішим.
Раїса КОРОЛЕНКО. м. Бердичів.
А я роблю так!
Думаю, знайдеться багато любителів покуштувати в спеку буряковий кислий холодник. Особисто для мене проблема починається зі слів «відваріть буряк», оскільки всі знають, скільки часу це займає. А потім ще треба все це охолодити. Тому давно консервую буряк сам, і коли хочу швидко приготувати буряк, мені залишається тільки відкрити банку.
Крупно натираю 2 кг почищеного буряка. Кип’ячу 1,5 л води. У воду додаю по 60 г солі та цукру. Розсолом заливаю буряк і доводжу до кипіння. Варю 5 хв. Знімаю з вогню, вливаю 150 мл яблучного оцту. У стерилізовані банки по 0,5 л розкладаю спочатку буряк, потім доливаю маринад. Всього виходить близько 3 л.
Коли хочу приготувати буряк, кладу заготівлю прямо в тарілки, додаю трохи холодної кип’яченої води до смаку, порізаний свіжий огірок, редиску, ковбаску і варене яйце. Притрушую зеленню і зеленою цибулею. Заправляю сметаною. Це займає не більше 10 хв.
Богдана КАСЬКІВ. м. Івано-Франківськ.