«Ну й несмачна кава! Сама гіркота, ніякого смаку!» Таку розмову випадково почула від жіночок, які пили каву просто неба. І справді, хорошу ще треба вміти вибрати. Найпопулярніші в світі два види кави: арабіка та робуста. Зерна арабіки рівні, довгасті та великі, робусти – округлі й дрібніші.
Арабіку складніше вирощувати, ніж робусту, тому вона дорожча. Має ніжний, насичений смак із легкою кислинкою. До її складу входить значно більше ароматичних олій, ніж робусти. Під час обсмажування ці олії виступають на поверхню зерна, завдяки чому кава стає ароматнішою.
У продаж зазвичай надходить обсмажена кава. Арабіка має чимало різновидів. У магазинах із продажу кави нерідко вказують країну походження бобів: Кенія, Ефіопія, Мексика та інші.
Робуста – міцна, грубувата, не має яскравого смаку, напій гіркий. У перекладі це слово означає «сильний». Простіша у вирощуванні, стійка до несприятливих погодних умов та шкідників, високоврожайна, а отже, дешевша. Її вважають кавою нижчого класу. У кавові суміші робусту додають для надання міцності та здешевлення напою. Також має чимало різновидів. Містить у 2-3 рази більше кофеїну, ніж арабіка. Чимало людей люблять чисту робусту, переважно ті, хто віддає перевагу міцній каві.
Кавові суміші називають блендами. Класичні суміші готують із 20 відсотків робусти і 80 – арабіки. Однак нині на упаковках із кавою часто не вказують відсоткове співвідношення арабіки та робусти, просто пишуть: суміш. Грішать цим навіть відомі бренди. Щоправда, на упаковках із чистою арабікою вказують: 100-відсоткова арабіка. Коштує така кава дорожче.
Пом’якшують смак кави цукор і молоко. Якщо хочете його урізноманітнити, додайте у каву кардамон, ваніль чи корицю.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.