Хоч би яким складним було життя, час від часу хочеться відволіктися від щоденних клопотів та переживань. Особливо душа, як кажуть, просить свята на передодні Нового року. На жаль, ціни останнім часом не радують. Саме тому спробуймо розібратися, як зустріти новоріччя з мінімальними витратами.
ЦІНА СВЯТКУВАННЯ
За підрахунками спеціалістів Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», середня вартість новорічного столу 2019 року для сім’ї з 4 осіб порівняно з минулим роком зросте майже на 20% і становитиме 1535 грн. Зокрема щоб приготувати 3 кг салату «Олів’є» за традиційною рецептурою доведеться витратити 129,75 грн. та ще 118 грн. віддати за інгредієнти для приготування 1,5 кг улюбленого багатьма українцями «Оселедця під шубою».
Істотно подорожчали м’ясні продукти, тож за 0,5 кг нарізки із сирокопченої ковбаси заплатимо близько 80 грн., за таку саму кількість копченої підчеревини – 75 грн., свіжий биток зі свинини коштує 78,50 грн., а за 1 кг курячого філе продавці просять у середньому 111 грн. Загалом вартість 2,5 кг м’ясних продуктів на новорічному столі становитиме 344,50 грн.
Оселедець, без якого у нас не обходиться святкове застілля, коштуватиме 100 грн. за 0,5 кг філе, 300 г твердого сиру – 54 грн., пачка вершкового масла (200 г) – 32,25 грн., батон – 19,89 грн., 1 кг шоколадних цукерок – 170 грн.
За овочі та фрукти доведеться віддати в середньому 237,48 грн. Так, 2 кг картоплі коштуватиме 13,84 грн., 1 кг грибів – 47,90 грн., 0,5 кг солодкого перцю – 51 грн., 0,5 кг огірків – 16,77 грн., 1 кг помідорів – 29,97 грн., 2 кг мандаринів – 50 грн., 1 кг бананів – 22 грн., 200 г лимонів – 6 грн.
Шампанське (0,75 л) обійдеться у 98 грн., а пляшка (0,5 л) коньяку – у півтора рази дорожче – 155 грн. На безалкогольні напої витратимо 76,10 грн. Наприклад, 2 л соку коштуватимуть 38,30 грн., 1,5 л мінеральної води – 11,30 грн., 2 л солодкої газованої води – 26,50 грн.
До речі, сім’ям, які мають можливість купувати делікатеси, доведеться додатково заплатити близько 470 грн., адже баночка червоної ікри (120 г) коштує 250 грн., а 200 г червоної риби – 220 грн. Таким чином, вартість новорічного столу з делікатесами підвищиться до 2005 грн.
ЗАОЩАДЖУЄМО НА ЗАСТІЛЛІ
Головний принцип економії на новорічному застіллі – купувати продукти заздалегідь. Зокрема за кілька днів до свята можна придбати м’ясо, заморожену рибу, картоплю, цибулю, моркву, столовий буряк, майонез, олію, консервовані зелений горошок та кукурудзу. Якщо цього не зробили, маєте трохи часу скупитися за порівняно вигідними цінами, адже піку вони досягають, як правило, в останні передноворічні дні.
Величина суми, витраченої на продукти для святкового столу, не в останню чергу залежить від правильно складеного меню. Тож спочатку визначтеся з кількістю гостей. А ще пригадайте, які страви торік вони їли без особливого ентузіазму і відмовтеся від них. Не заставляйте стіл екзотичними пригощаннями. Віддайте перевагу простим, однак ситним і смачним стравам.
Не готуйте надто багато, аби за кілька днів не викидати зіпсовану їжу, яку гості не подужали під час святкового застілля. Тим паче, багато закусок за необхідності можна приготувати за 10-15 хв. Наприклад, якщо стіл починає порожніти, нашвидку докришіть салати, зробіть бутерброди, відкрийте консервацію або наріжте трохи шинки й твердого сиру.
Важливо подумати й про те, які продукти і де саме купувати. Так, овочі можна придбати на ринку в бабусь, а от алкоголь ніколи не беріть у невідомих осіб, як кажуть, з рук, навіть за дуже привабливу ціну.
Будьте обережними також із новорічними акційними пропозиціями в магазинах. Знижки на товари – це можливість заощадити, і нею, звичайно, потрібно користуватися. Однак часто акційні товари продають у парі з іншими, а тому нам лише здається, що економимо, а насправді як доважок до необхідного купуємо зайве.
…І НА ІНШИХ ВИТРАТИХ
Крім святкового новорічного столу, потрібно підготувати подарунки для друзів, рідних та близьких, що сьогодні теж фінансово непросто. Саме тому доречно використати свої вміння і таланти, адже подарунок можна пошити, вишити, спекти, склеїти, намалювати… Тут головне – увага і радісні емоції, а не вартість. Тож фантазуйте, дерзайте і творіть!
Віктор МИРОНЕЦЬ.