Хочу розповісти як я другий рік поспіль зберігаю свій урожай (зі всіма вітамінами) без консервації, і все це займає у мене мало місця. Я купила електричну сушарку. Жодної мороки — виклала плоди, увімкнула прилад і займаюся своїми справами.
Сушарка в мене пластикова (зараз таку можна купити за 900 грн). Пластик не «крихкий». Під час роботи стороннього запаху від нього немає. Розрахований на 5 піддонів, кожен вміщає 0,6 кг плодів. Дорожчі сушарки (від 2 тис. грн) трохи швидше «засушать вітаміни» і споживають мало електроенергії. Можна, звичайно, заощадити, купивши і за 600 грн. Але сушити доведеться довго. І такий прилад з’їсть стільки електрики, що потім буде «кисло» навіть від смаку солодких домашніх сухофруктів.
Сушу зазвичай просто помиті та нарізані фрукти й овочі. Час витрачається тільки на збір урожаю, промивання і нарізання великих плодів. Малину й полуницю сушу цілими (сушіння займає близько 6—8 год.). Томати, дині, банани, яблука та груші ріжу скибочками (сушу приблизно 8—10 год.). Сливи, абрикоси, вишню та персики відділяю від кісточок. Можна сушити й з кісточками, але це буде довше, та й їсти ягоди приємніше, не боячись пошкодити зуби (близько 13 год.).
Гриби сушу відварені — так довше, але безпечніше (до 10—12 год.). Помідори можна й не сушити, а просто підв’ялити, щоб отримати дуже популярні сьогодні в’ялені томати.
Колір і аромат під час сушіння зберігаються. Час сушіння для плодів зазначений в інструкції. Але іноді, коли відкриваєш кришку, ягоди начебто не досушені. А полежать, охолонуть — і в самий раз. А аромат по дому який, коли сушарка працює! Користуватися приладом дуже просто — раз я сама без чоловіка розібралася з технікою, отож зовсім легко.
А ще в сушарці надзвичайно смачна пастила виходить. Я роблю яблучну з чорноплідкою, гарбузову та малинову і навіть не знаю, яка смачніша — мої наминали за обидві щоки, замість цукерок.
Чоловік робить у сушарці гостре в’ялене м’ясо — раніше на це йшло кілька днів, зараз вистачає ночі.
Зберігати сушені плоди краще в скляному посуді. Вони мають такий красивий вигляд, що банками з ними можна прикрасити відкриті полиці на кухні.
Щодо споживання енергії — сушила все літо й осінь майже безперервно, особливо багато яблук, не побачила величезної різниці в платіжці.
ПОРАДИ ПРИ ПОКУПЦІ
✔ Компактність. Вага мого приладу трохи менше 3 кг при розмірах 30х36 см. Тому брати його з собою, наприклад, на дачу, нескладно.
✔ Місткість. Варто також поцікавитися, скільки овочів і фруктів вміщує кожен піддон (зазвичай від 0,5 до 1 кг).
✔ Шум. Перед покупкою перевірте техніку на гучність — деякі сушарки можуть бути доволі гучними.
✔ Кількість піддонів — не менше 5 (буває і 9). Краще, якщо вони прозорі — так зручніше стежити за сушінням плодів.
Звичайно, солоні та мариновані огірочки, помідорчики, лечо та багато іншого — це святе, але переробити для консервації великий урожай буває складно. Ось і виручає сушарка, звичайно, якщо у вас немає печі.
Ольга МЕДУНИЦЯ. м. Радомишль.