Домашній батон набагато смачніший й пахучіший за той, що продається в магазині. Випічка виходить дуже смачною: тоненька скоринка, пружна й одночасно ніжна м’якушка, яка приємно пахне молоком.
* 10 г свіжих дріжджів
* 400–450 г борошна
* 250 мл молока
* 60 г вершкового масла
* 1 столова ложка цукру
* 1 чайна ложка солі
* маленьке яйце (для змащення)
- Масло заздалегідь дістаю з холодильника, щоб було м’яким, і нарізаю шматочками. У підходящий для замісу й бродіння тіста посуд просіваю (краще двічі) пшеничне борошно. Завдяки такому прийому воно насититься киснем. У теплому молоці розводжу дріжджі. Додаю цукор, перемішую. Рідина не повинна бути гарячою, бо дріжджі загинуть. Всипаю 100 г борошна й ставлю в тепло на 15–20 хв.
Порада: для прискорення процесу бродіння можна поставити миску з тістом у каструльку з теплою водою або в мікрохвилівку (але її в жодному разі не можна вмикати!) зі склянкою окропу. У мікрохвильовій печі немає протягів, там тепло й волого від склянки з гарячою водою, тому тісто добре й швидко піднімається. Тоді миску нічим закривати не потрібно, тому що вода буде випаровуватися, таким чином підтримуючи необхідну вологість.
2. В опару, що підійшла, додаю сіль. Поступово всипаю борошно, що залишилося. Добре вимішую. В кінці додаю масло. Вимішую тісто хвилин 10. У результаті воно повинне стати однорідним, ніжним, пружним і зовсім не липким.
3. Округляю й викладаю в миску, змащену невеликою кількістю олії (в інгредієнтах не зазначена), щоб воно не прилипало до посуду в процесі бродіння. Відправляю в тепло на 1-1,5 год. або доти, доки не збільшиться в об’ємі в 2–2,5 рази.
4. Коли підніметься (у мене воно бродило 1 год. 20 хв.), стане ще більш ніжним і пишним, настав час переходити до етапу формування. Стіл злегка присипаю борошном і викладаю тісто. Спочатку розминаю долонями, після — качалкою. Розкочую в пласт товщиною близько 1 см. Згортаю його в щільний рулет. Після кожного обороту обов’язково притискаю валик до пласту, щоб у готовому батоні не було пухирців повітря. Бажано змахувати зайве борошно. Шов защипую.
5. Перекладаю заготовку швом униз на деко, змащене олією. Прикриваю рушником і залишаю на 30 хв. За цей час заготовка помітно округлиться. Час розстоювання залежить не тільки від дріжджів, а й температури в приміщенні.
6. Гострим ножем або лезом роблю кілька косих надрізів (глибиною близько 1 см). Змащую заготовку збитим яйцем. Випікаю батон у заздалегідь розігрітій до 180 градусів духовці 25–30 хв. Готовому домашньому батону даю трохи охолонути під рушником.
Аліна ГНАТЮК. м. Чернігів.