Слово «ватрушка» — таке затишне, домашнє та тепле. Відразу уявляєте велику сім’ю за вечірнім чаюванням, аромат випічки та дитячий сміх. Приготування ватрушок з сиром — це не так складно. Спробуємо?
Тісто :
* 250 мл молока
* 40 г свіжих дріжджів
* 100 г цукру
* 100 г вершкового масла
* 2 невеликих яйця
* 450–500 г борошна
* 0,5 чайної ложки солі
* дрібка ваніліну (або чайна ложка ванільного цукру)
Начинка:
* 500 г кисломолочного сиру
* 100 г сметани
* 70 г цукру
* дрібка ваніліну (або чайна ложка ванільного цукру)
* 100 г родзинок (за бажанням)
Для змащення:
* яйце
* 1 столова ложка молока
Для тіста молоко підігріти (воно не повинно бути гарячим). Додати 1 столову ложку цукру та дріжджі (якщо звичніше працювати з сухими, то їх знадобиться 10 г). Всипати 150 г борошна, перемішати. Поставити опару в тепле місце (якщо в домі холодно, можна налити в миску гарячу воду, в неї поставити ємність з опарою). Дати добре піднятися (це займе близько 15–20 хв.). Змішати опару і яйця. Ввести розм’якшене масло, перемішати. Додати цукор, ваніль і сіль, перемішати. Всипати борошно (його може знадобитися трохи більше або менше). Замісити тісто. Поставити в тепле місце. Дати тісту піднятися (це займе близько 40 хв.). Потім обім’яти і знову поставити в тепле місце для підйому на 40 хв.
Сир перетерти через сито. Додати цукор і ваніль, перемішати. Покласти сметану, розтерти (якщо сир рідкуватий, можна додати чайну ложку крохмалю). Смак начинки можна збагатити родзинками. Промити їх і залити гарячою водою. Відставити хвилин на 15, потім просушити на рушнику і вмішати до сирної маси. Для начинки можна взяти і дитячі сирки хорошої якості, розминаючи їх на однорідну масу.
Яйце збовтати з молоком. Деко змастити олією або застелити папером для випічки. З тіста сформувати коржики. Із зазначеної кількості інгредієнтів виходить 18 ватрушок. Викласти їх на деко. Змастити половиною яйця. У кожному коржику зробити поглиблення дном склянки. Щоб вона не прилипала до тіста, опускайте час від часу склянку в борошно. Викласти начинку, змастити її яйцем. Поставити в розігріту до 180 градусів духовку. Через 25 хв. зарум’янені ароматні домашні ватрушки готові. Дайте трохи охолонути під рушником і насолоджуйтеся духмяною домашньою випічкою.
Цікаво
За однією з версій, назва цієї випічки походить від слова «ватра» — вогнище, вогонь, що має однакове значення в багатьох мовах. Дослідники слов’янських обрядів пов’язують появу ватрушки зі святом літнього сонцестояння. Мабуть, цей давньослов’янський здобний борошняний виріб не випадково має форму кола і так схожий на сонечко…
Готувала Діана ШЕПЕЛЬ.