Після 40 років в організмі людини, і в очах зокрема, виникають фізіологічні зміни, які призводять до погіршення зору. Поговоримо сьогодні про те, чому відбувається цей процес і що допоможе зберегти здоров’я очей якомога довше.
ВІКОВА ДАЛЕКОЗОРІСТЬ НЕМИНУЧА ДЛЯ ВСІХ
Вікові зміни зору пов’язані з будовою ока. За зір вдалину і на близьку відстань відповідає лінза в середині ока — кришталик. У нормі зв’язки кришталика налаштовують роботу ока на різні відстані. Коли хочемо подивитися близько, кришталик стає випуклим, а коли вдалину, кривизна його зменшується. Вже після 25 років незалежно від навантаження зв’язки кришталика починають втрачати рідину і, як наслідок, еластичність і не можуть добре виконувати свої функції. Кришталик ущільнюється, стає менш гнучким. Тому з віком зникає чіткість зображення, і нам час від часу хочеться трохи далі відставити текст, покращити освітлення.
Ці зміни відбуваються не в усіх однаково. Хтось після 40 років одягає окуляри, хтось — після 50-ти. У людей, в яких далекозорість вже є, з віком вона прогресує, і треба одягати плюсові окуляри. Якщо далекозорості немає, а є мінус, зір може навіть покращитися.
Таке природне його порушення називається пресбіопією. Вона не лікується. Гімнастика для очей у такому випадку теж не допоможе. Але вона потрібна всім, хто працює з дрібною роботою, багато читає, пише, працює за комп’ютером, тому що знімає втому з ока. Завдяки цьому починаємо краще бачити. Якщо втому знято, а зв’язки трохи не дотягують, потрібно йти до офтальмолога і виписувати окуляри.
ІЗ ВІЗИТОМ ДО ОКУЛІСТА НЕ ЗВОЛІКАЙТЕ
Найчастіше з віком виникають хвороби очей, пов’язані з обміном речовин. Зменшення притоку мікроелементів, корисних речовин призводить до катаракти — помутніння кришталика, глаукоми — підступного захворювання, яке з’являється внаслідок підвищення внутрішньоочного тиску без будь-яких симптомів. Відвідуйте окуліста щороку, або за перших проявів ознак і симптомів, не очікуючи ускладнень хвороби. На сході кажуть: «Йти до лікаря, як захворіли, це все одно, що копати криницю, коли захотіли пити».
Насторожити мають ситуації, якщо різко знизився зір, з’явився туман, звузилось поле зору, з’явились чорні крапки і плаваючі «мушки», розмиті або спотворені плями в полі зору, почервоніння очей, двоїння предметів. Не обов’язково такі симптоми означають наявність небезпечних захворювань. Приміром, чорні крапки можуть вказувати на підвищення внутрішньоочного тиску, тобто глаукому, а можуть — на дистрофічні зміни в скловидному тілі, які не несуть особливої загрози для здоров’я очей.
Крім того, на прийомі офтальмолог може виявити розвиток серйозних хвороб, наприклад, діабету — патології, яка призводить до невиліковної сліпоти, мікропорушень мозкового кровообігу. У такому випадку направить вас до іншого лікаря — ендокринолога, невропатолога.
ЗДОРОВОМУ ТІЛУ — ЗДОРОВИЙ ЗІР
Зір — це нервово-рефлекторний процес. Тому важливо слідкувати за роботою організму в цілому. Все, що корисно для нього, й очам піде на користь. Це фізична активність, йога, прогулянки на свіжому повітрі, обливання холодною водою, біг у повільному темпі. Дуже гарно впливають на роботу очей присідання, особливо для людей із сидячим способом життя. Таким чином покращується обмін речовин, немає застою в печінці, жовчному міхурі, кишківнику. Коли організм краще насичується корисними речовинами, відбувається і покращення зору. Це корисно не лише після 40 років, а й молоді, яка чимало часу проводить за комп’ютером.
Те саме стосується й харчування. Морква і чорниця корисні не лише для очей, а й для всього організму. Але кожний організм індивідуальний, і продукти треба обирати так, щоб не нашкодити йому. Має бути хороша їх переносимість. Добре дотримуватися підказок у харчування по групах крові.
ГІГІЄНА ЗОРУ — НАЙКРАЩА ПРОФІЛАКТИКА
Для профілактики погіршення зору виконуйте прості правила гігієни зору. Приміром, почитали трохи, подивіться вдалину. При роботі за комп’ютером тримайте дистанцію 50 см, надягайте захисні окуляри, або окуляри з антибліковим покриттям, які захищають очі від синього світла. За новими даними, людям, старшим за 40 років, не рекомендується за 2–3 год. до сну користуватися телефоном, комп’ютером, дивитись телевізор. Синій спектр світла око не відчуває, а він сильно подразнює пігментний шар сітківки, виснажує її. Такий вплив призводить до макулодистрофії сітківки — серйозного захворювання, яке завдяки ґаджетам дуже помолодшало. Його лікують ін’єкціями в стаціонарі, і лікування дорого коштує. Попередити хворобу завжди легше й дешевше, ніж потім лікуватися.
Тетяна ОКСЕНТЮК, офтальмолог вищої категорії.