Надбаний тяжкою працею врожай треба зберегти. Як це зробити в домашніх умовах, зокрема в підвалі? Температура має бути по змозі постійною. Різкі коливання неминуче призведуть до утворення конденсату — сприятливого середовища для грибкових захворювань, головним чином плісняви. Найкраще, коли температура коливається у межах 1—3 градусів тепла, якщо ж вище 8 — підвал непридатний для зберігання вирощеної продукції. Хіба що для консервації та деяких овочів (приміром, гарбузів, помідорів) — і то ненадовго.
У ХОЛОДИЛЬНИКУ
Побутові холодильники призначені для зберігання невеликої кількості продукції. Не всі знають, що в холодильній камері температура нерівномірна. Найпрохолодніше місце — на дні й біля морозильної камери (за винятком 2- і 3-камерних агрегатів), а в центральній частині — до 3 радусів. Лише в нових моделях ця проблема вирішена — температура однакова. Через цe навіть сучасні холодильники не слід довго тримати відчиненими, а продукцію треба охолоджувати до кімнатної температури, інакше утвориться конденсат.
Однак головною проблемою холодильників, з погляду зберігання продукції, є дуже сухе повітря. Якщо покласти продукти без упаковки (наприклад, моркву, буряк, зелень), вони швидко засихають. Тому краще тримати продукцію загорнутою у плівку чи пакет.
У МОРОЗИЛЬНІЙ КАМЕРІ
А от у морозильній камері залежно від автоматичного регулювання температура значно нижча — мінус 5—10 градусів. Там уже можливе триале зберігання заморожених ягід, овочів, фруктів. Засипте їх просто в піддон чи глибоку тарілку. Можна загорнути й у плівку. Заморожена продукція повністю зберігає вітаміни. Хіба що коли дістанете її, за кілька хвилин стане зморшкуватою. Але цього і не помітите, якщо відразу з морозилки покладете в посуд, у якому готуєте компоти, інші страви.
У ПІДВАЛІ
Там можна зберігати багато чого. Найкращі підвали — з двома вентиляційними отворами. Робити підвал без вентиляції — неприпустима помилка, бо страждатимете від застою повітря, неможливості регулювати температуру і вологість, накопичення інертних газів, вуглекислоти, що виділяється при «диханні» продукції і, як наслідок, — проблем зі зберіганням. Тому зробіть два отвори: один на рівні підлоги, другий — вище. Якщо вивести ці канали з перепадом висоти до труб, що виходять на поверхню, можна керувати температурним режимом за будь-якої погоди. Тоді забезпечите вентиляцію навіть за безвітряної погоди. У трубах вентиляції можна поставити перекриття (заслони). За температури до 3—5 градусів закрийте вхідні, а за нижчої — і вихідні труби.Також поставте на них густу сітку проти мишей.
Є просте правило визначення оптимальної вологості повітря. Якщо у попередні роки на продукції були пліснява і гниль — вологість підвищена, більша за оптимальну, повітря слід підсушити. Якщо ж продукти зневоднюються, втрачають вагу без появи плісняви, гнилі — воно, навпаки, надто сухе (але таке буває зрідка).
КОМФОРТ ДЛЯ ЗАПАСІВ
Звісно, в наших умовах немає спеціальних сховищ з регульованою температурою, тому розповімо про ефективні народні методи.
Моркву і буряк найкраще зберігати у піску, пересипаючи кожний ряд, які вкладають один поверх одного. Пісок запобігає зневодненню і блокує доступ спор грибкових патогенів до них. Тільки уникайте контакту коренеплодів, щоб вони не торкалися один одного. Слід не просто кинути пісок на коренеплоди, а повністю їх занурити, щоб вони не виглядали з купи піску, якого знадобиться не одне відро.
Яблука загортають у папір, який відіграє роль бар’єра для спор плісняви на шляху до плоду. Слід відібрати сорти для тривалого зберігання, з дерева знімати обережно, щоб не відірвати плодоніжку і не пошкодити восковий наліт. Не підійдуть опалі, підмерзлі плоди, зі слідами механічних пошкоджень тощо.
Мабуть, жодна з культур не потребує в підвалі термометра так, як картопля. За температури вище 5 градусів починається ріст паростків, а нижче 0—1 бульби підмерзають. Важливо відбирати на зберігання здорові, чисті, бажано однакові за розмірами картоплини. Не закладайте порізані чи пошкоджені. Максимальна висота, з якої можна кидати картоплю, — не більше 30 см. Бо якщо з’являться непомітні мікротріщини, у них потраплятиме інфекція впродовж зберігання. Щоб помітити гниль на бульбах, зберігайте картоплю у невеликій тарі зі щілинами і не перебирайте всю купу руками — так лише поширите інфекцію, а притрусіть це місце сухою крейдою чи попелом.