Давно мріяла про рядки мальв уздовж паркана! Та багато років насіння цих чудових, оспіваних поетами квітів не сходило. Коли ж нарешті кілька кущиків проросли, з’явилася напасть: усі листочки в дірочках. Вочевидь, їх хтось об’їдає. Та ще й попелиця перекинулась із калини на мальву. А тепер, дивлюсь, вона ще й на гібіскусах є. Як рятувати квіти?
Галина БОЖКО. Івано-Франківська обл.
Уражувати мальву можуть кілька видів шкідників. Найчастіше — павутинний кліщ, попелиця та слимаки.
Павутинний кліщ. Листя вкривається білуватими цятками, які поступово збільшуються, потім знебарвленими плямами, та засихає. Самі кліщі дуже дрібні. Вони оселяються на нижньому боці листя серед найтоншого павутиння, що має вигляд нальоту. Найсприятливіші умови для шкідника — високі температури та сухе повітря. Нинішнє спекотне літо — саме для нього! Якщо ураження несильне, рослини можна обробити мильним розчином (10 г дігтярного мила на 1 л води), настоєм тютюну, часнику, лушпиння цибулі (20 г на 1 л води). За сильного застосовують хімічні препарати — Актару, Інтавір чи інші.
Попелиця. Помітити її дуже легко, шкідник виділяє клейку речовину. Поїдає листя, бутони та квіти. Листя скручується, засихає, рослина жовтіє. Обробляють мильним розчином. Якщо ж, як зазначає авторка листа, ураження набуло масового характеру, зарадять лише хімічні обробки інсектицидами Фуфанон, Бі-58, Актара, Актелік, Децис та іншими.
Слимаки. Позбутись їх дуже важко. Можна по всій ділянці розставити ємності з пивом. Аромат привабить шкідників, і вони сповзуться на частування. Або ж вибирають вручну. За великої чисельності навколо квітів розсипають негашене вапно. У продажу також є вітчизняний біопрепарат від слимаків УліЦид.
Підготувала Лідія ГЕРАЩЕНКО.