Усі види троянд, окрім справжніх паркових, узимку можуть вимерзнути. Без укриття більшість паркових витримують тривалий мороз до мінус 15, і нетривалий – до мінус 17 градусів. Але багато сортів і гібридів, що вирощують у теплицях і оранжереях, гинуть вже за температури мінус 9,5–12.
Укорінені живці можуть вимерзнути і при слабкіших морозах – до мінус 5 градусів. Отож у тих місцевостях, де взимку температура нижча за ці показники, рослини необхідно вкривати.
Підгортати троянди ґрунтом із ділянки, на якій ростуть, не слід, адже оголюється коріння, і рослини можуть загинути. Вкривати квіти на зиму рекомендується між 10 і 25 листопада, найкраще в сухий період і при 5–7 градусах нижче нуля. Квапливість украй несприятливо позначиться на кущах, оскільки троянди за відповідних умов продовжують свою життєдіяльність, і якщо вкрити їх на зиму, поки не «заснули», бруньки рослини під матеріалом випрівають і гинуть. Тому на часі починати це робити після настання періоду несильних, але стабільних і стійких морозів.
Починають укриття з вирізання усіх м’яких нездерев’янілих пагонів. Також збирають рослинні залишки і рясно обприскують кущі 3-відсотковою бордоською рідиною (або іншим фунгіцидом). Накривають кореневу шийку, якщо раніше цього не зробили, компостом (по 1–2 відра на кущ). У місцевостях із дуже холодною погодою або з малими сніговими опадами використовують додаткові укриття: старі відра, невеликі бочки тощо.
Троянди, привиті на шипшині, – морозостійкі й добре переносять зиму. Тому їх укриття проходить гранично просто і не займає багато часу. Для цього потрібно лише підгорнути прикореневу частину кущів землею на 15–20 см над рівнем ґрунту. Якщо очікується сувора зима, то зверху можна накласти шар листя і хвої.
Знімати укриття рекомендується десь на початку квітня. Цей процес повинен бути плавним і поступовим. Найкраще прибирати укриття пошарово, з періодичністю в 1–2 дні. Після зняття захисту потрібно обрізати постраждалі пагони, а ґрунтопокривні троянди очистити від старого листя. Все це дасть змогу квітам швидко відновити сили й підготуватися до нового сезону цвітіння!
ЩЕ КІЛЬКА ПОРАД
- Не підгортайте троянди торфом, тирсою або піском – вони дуже вологомісткі і при коливаннях температури взимку навколо кущів може утворитися крижана кірка. А ось компост – те, що треба.
- Штамбові троянди обгорніть нетканим матеріалом, щільно закріпивши його довкола стовбура.
- «Клітка» з дроту, наповнена листям, – недорогий і простий спосіб укриття.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.