Перший місяць осені завдячує своєю назвою вересу, який масово цвіте о цій порі. За легендою, він був єдиним, що поводився скромно, коли Бог створював рослини, й погодився жити на найбідніших ґрунтах. Нині виведено величезну кількість сортів вересу. Кольорова гама квітів – від білого до фіолетового. Є і сланкі, і середніх розмірів, і навіть метрові гіганти. До речі, вереси живуть до 40–50 років. Це й чудовий медонос.
ЯК ВИРОСТИТИ ВЕРЕС
Зробити це буде непросто, бо потребує особливих умов вирощування. Адже в природі найкращеь росте в соснових лісах та на старих торф’яних болотах.
Щоб верес прижився у вашому квітнику, йому потрібно підготувати спеціальну землесуміш. Можна висадити в легкий ґрунт із суміші піску та верхового торфу з додаванням хвойної землі або лісової підстилки.
Або ж беруть торф, перемішаний із піском, хвойною землею та тирсою у співвідношенні 3:1:1:1. Категорично не підходять вапняні та лужні ґрунти. Також важливий хороший дренаж, бо корені вересу не витримують високої вологості та загнивають. Це може бути шар битої цегли, дрібного гравію, керамзиту, піску. Посадкові ями готують 30–40 см завглибшки. На дно укладають шар дренажу, а потім ґрунт. Важливо не заглиблювати кореневу шийку. Купувати кущики краще в спеціальних місткостях із землесумішшю, що містить грибницю, важливу для успішного росту вересу.
Землю добре утрамбовують і поливають. Спочатку – звичайною водою, а потім – підкисленою. Для цього 1 ч. л лимонної кислоти розчиняють у 3 л води або 100 г яблучного оцту у 10 л води. Навколо куща насипають шар мульчі з хвойного опаду, листового перегною, подрібненої кори, деревної тирси. Верхній шар ґрунту завжди має бути вологим.
Найкраще висаджувати верес відразу на постійне місце, бо не любить «переїзди». Періодично корисно поливати його підкисленою водою. А ось до підживлень він байдужий. Органічні добрива можуть навіть нашкодити.
Зацвітає в липні і цвіте до приморозків. Хворобами і шкідниками не вражається.
У ЛАНДШАФТНОМУ ДИЗАЙНІ
Підібравши кілька сортів, різних за кольором квітів, висотою кущів та строками цвітіння, можна створити оригінальну композицію. При груповій посадці відстань між рослинами залишають 30–50 см, залежно від розміру. Навіть після цвітіння верес не втрачає декоративності. Має гарний вигляд на клумбі, альпійській гірці, в горщиках на терасі чи балконі. Добре поєднується з хвойними рослинами. Хорошими сусідами будуть рослини, що потребують кислих ґрунтів, – азалії, рододендрони, гаультерія, журавлина. Аби кущики були пишнішими, восени та навесні верхівки обстригають. Обрізують лише по зеленій, нездерев’янілій частині, де є листя.
Сильна стрижка небажана, оскільки росте доволі повільно. Обрізане не викидають, а використовують як мульчу.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнер.