Якщо дерево не дуже велике, його накривають сіткою. При цьому важливо закріпити її знизу, аби птахи не знайшли жодного ходу. Це може бути старий тюль, москітна сітка, головне – із невеликими отворами.
І хоча на високі дерева накидати сітку проблематично, цей спосіб садівники називають одним із найдієвіших. Для більшої ефективності краще купити спеціально призначену для цього пластикову сітку. Вона легка й міцна, екологічна, має саме такий розмір чарунок, щоб добре пропускати вологу та сонячні промені і водночас захищати від пернатих. Ціна – близько 120 грн за рулон довжиною 10 м.
Також використовують блискучі предмети. До гілок прив’язують старі компакт-диски, шматочки фольги, новорічний дощик. Наша читачка з Сумщини Оксана Масенко радить ще до того, як черешня достигла, чіпляти на дерево червоні ялинкові кульки. Птахи підлітають до яскравих куль і намагаються їх дзьобнути. А з часом втрачають інтерес і до ягід. Дехто ще й чіпляє на дерева відлякувачі у вигляді повітряного змія. Підійдуть також предмети, що добре шарудять. А ще роблять черешню несмачною для птиці. Наприклад, обприскують настоєм часнику, червоного перцю тощо. Однак цей спосіб також підійде лише для невеликих дерев. Та й діє такий захист до першого дощу.
Немає єдиної думки й щодо ефективності опудал поблизу черешневих дерев. Такі «сторожі» виконують швидше декоративну функцію.
Хоч би як дивно, але схвальні відгуки від садівників отримав спосіб класти на дерева старі хутряні шапки. Мовляв, вони нагадують пернатим котів, і ті воліють уникати таких зустрічей. Час від часу «кішку» перекладають на іншу гілку.
Деякі садівники віддають перевагу звуковим відлякувачам. Адже птахів відлякують гучні звуки. Один дописувач «Порадниці» розповів, що встановлював між гілками старенький транзистор, і той цілими днями «розказував шпакам новини».
Існують і спеціальні ультразвукові відлякувачі, однак щодо їх ефективності думки садівників розходяться. Обираючи їх, обов’язково цікавтеся площею дії. Так, відлякувач із площею дії в межах 85 кв.м коштуватиме близько 1400 грн.
Також у продажу є широкий спектр муляжів у вигляді, приміром, сови чи коршака. У деяких фігурок ще й рухаються частини тіла. Кілька таких муляжів розвішують на гілках дерева. Ці обманки є ще й окрасою дерева. Однак коштує така «окраса» від 150 грн.
У магазинах можна знайти вінілові 3D кульки з намальованим на них оком хижака. Голографічне зображення надає йому реалістичності. Продавці радять одночасно з ними застосовувати й акустичні прилади. Ціна таких кульок – в межах 150 грн. Однак покупці зазначають, що виріб має вигляд звичайного пляжного м’ячика і не надто ефективний.
Дешевше коштують яскраві таблички-підвіски із зображенням сови чи ока (в межах 70 грн), захищені зверху від погодних впливів. Важливо, щоб такі «черешневі обереги» добре бачили птахи.
Черешня – дерево високоросле. Якщо не регулювати ріст, може сягати 5 м і більше у висоту. Звісно, доглядати за таким належним чином неможливо. Тож передусім слід регулярно його обрізувати.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.