Вважають, що крашанки, пофарбовані великодньої суботи, довше зберігаються.
ТОНКОЩІ ФАРБУВАННЯ
Крашанки здебільшого фарбують у червоний, жовтий, синій і зелений та золотистий кольори. Як барвник можна використати дубову чи яблуневу кору або листя молодої берези – яйця матимуть жовтий колір. Якщо вам до вподоби синій колір, то шукайте проліски, червоний – приготуйте цибулиння. У відвар кладуть попередньо зварені яйця, тримають певний час і виймають.
Яйця будуть золотаві і «мармурові», якщо їх спочатку зварити, потім кожне обкласти цибулинням, загорнути в клапоть тканини і варити ще 10 хв., додавши оцет. У пригоді стануть і клаптики тканини, що линяє. Сире яйце обкладають ними, загортають у білу тканину і міцно замотують ниткою. Підготовлені в такий спосіб яйця кладуть у каструлі в 1 ряд, заливають холодною водою, додають сіль, столову ложку оцту. Варять на помірному вогні 20 хв. Як охолонуть, розгортають тканину.
Якщо хочете мати крашанки з візерунком, прикладіть до шкаралупи якийсь листочок чи травинку гарної форми, щільно обв’яжіть яйця клаптем старої капронової панчохи і варіть у тому чи іншому відварі або настої.
І хоч нині чимало штучних харчових барвників, та й природні можна виготовити з багатьох рослин, усе ж не обійдетеся без традиційних крашанок, що палатимуть, мов надвечірнє сонце, тішачи око червоно-золотавим кольором. А щоб і в вашому кошику була така краса, слід заздалегідь запастися лушпинням цибулі (найкраще – з червоних сортів).
Поклавши в каструлю жменю-другу, заливаєте лушпиння 1-1,5 л холодної води, доводите під кришкою до кипіння, залишаєте настоятися, проціджуєте, солите, заливаєте прохолодним настоєм чистенькі яйця – і ставте на вогонь. Готові яйця можна протерти шматочком вати, змащеним олією, тоді шкаралупа просто засяє.
СКІЛЬКИ ПОТРІБНО ЯЄЦЬ?
Зазвичай для цього беруть 13 яєць (бо було 12 апостолів і Спаситель).
НЕ ЗАЙВЕ НАГАДАТИ
На Великдень після тривалого посту – розговляємося. Робіть це дуже обережно, адже ослабленому організму може зашкодити переїдання, надмірне вживання жирної їжі та спиртних напоїв.
По-перше, важливо не «накидатися» на скоромне, а їсти і пити в міру. Не забувайте, що вживати маєте якісні свіжі страви і напої. Варені фарбовані яйця також зберігаються значно менше, ніж сирі. Краще пофарбувати меншу кількість, ніж викинути зіпсовані. Найбезпечніша фарба для яєць – лушпиння цибулі. Проте якщо хочете мати крашанки іншого кольору, купуйте в торговельній мережі спеціальну фарбу для яєць. Їсти найкраще цілі, без тріщин. Узявши сирі яйця з холодильника, залиште на деякий час, щоб нагрілися, інакше обов’язково тріснуть у гарячій воді.