Як вивести мозолі на пальцях ніг, якщо вони постійно з’являються та не дають нормально жити? Насамперед дайте відповіді на питання:
- ви бачите натоптиші на пальцях ніг?
- чи це звичайний мозоль?
- а може, те, що ви бачите, сухий мозоль ?
Отже, не все так однозначно, як вам могло здатися на перший погляд. Тож давайте разом зі Святославом Демецьким та лікарями-дерматологами клініки «Медична Допомога» розбиратися, яка проблема турбує саме вас та як її позбутися.
Причини виникнення мозолів між пальцями ніг
Мозоль є результатом тривалого тертя шкіри об якийсь предмет. Або ж тривалого стискання та невеликого тертя. Епідерміс верхнього шару шкіри, який мав би відлущитись з часом, не може цього зробити. Бо через ущільнення він втрачає таку здатність.
Якщо тертя було нетривалим або ви звільнили шкіру, як тільки побачили таку проблему, та більше не травмували її, то після певного часу шкіра загоїться та відновить свою здатність до регенерації.
Якщо ж ви не маєте можливості звільнити ділянку шкіри, яку поступово натираєте, то з часом мозоль буде ущильнюватись. Це зазвичай також трапляється, коли ви потроху день за днем натираєте шкіру та навіть не помічаєте цього. Не звертаєте уваги або через те, що шкіра у вас з самого початку вже загрубіла, або ж ви просто не доводите тертям до болю, тому й не приділяєте уваги тому, що з нею коїться. В результаті формується кератинове ядро з тих часточок епідермісу, який не зміг своєчасно злущитись. Під тиском це ядро розростається, заглиблюється в епідерміс та починає чіпляти нервові закінчення. Це вже ви зазвичай відчуваєте як біль при ходінні.
Також на стопах можуть виникати підошовні бородавки, здебільшого болісні. Вони складаються з пучків нитковидних сосочків, оточених валиком із рогових нашарувань, зовні нагадуючи мозолі.
Якщо ви впевнені, що не натирали ногу, а мозоль з’являється знову і знову, можна підозрювати, що це — бородавка. Шкірний наріст інфекційного походження, що зазвичай формується внаслідок зараження вірусом з групи папіломавірусів людини. Це дуже неприємний вірус, здатний спричинити різноманітні хронічні захворювання шкіри та слизових оболонок. Взагалі типів таких вірусів нараховують понад 100.
Види мозолів на пальцях ніг
Мозоль в залежності від структури своєї тканини може бути:
- сухим (має вигляд затертості, зазвичай не болить)
- водяним (кіста з прозорою рідиною на місці тривалого тертя; болить, особливо, коли кіста лопається)
- кров’яним (рідина, забарвлена у червоний колір; болить)
- мозоль зі стрижнем (давній мозоль, що має корінь, який почав вростати в епідерміс; болить при надавлюванні, бо корінь перетискає нервові закінчення)
- натоптиші (мають вигляд ділянки шкіри сіруватого кольору; не болять та не турбують)
Всі вони утворюються через механічні пошкодження шкіри.
Бородавка – це не мозоль, а утворення на шкірі, спричинене вірусом. Іноді через тривалий час може зникнути самостійно, але зазвичай потрібна допомога лікаря-дерматолога.
Як лікувати мозолі на пальцях ніг
Для ефективного лікування слід провести діагностику, аби визначити тип мозолю або бородавки та інфекції яка його спричинила. Після того лікар призначить відповідні препарати (для бородавки). Лікування буває консервативним (застосування медикаментів зовнішньо та внутрішньо) та хірургічним. Річ у тім, що так звані народні засоби можуть бути марними, якщо не зміцнити імунітет і не усунути сприятливі для розмноження вірусної інфекції умови. До того ж дія «народних засобів» має бути цілеспрямованою, тобто нищівною саме для цього типу вірусу (а їх більше 100, пам’ятаєте?).
Якщо ж говорити про звичайні мозолі, то головне – це виключення тертя на місці проблеми. Зазвичай причиною є неякісне, незручне взуття.
Щодо позбавлення від сухого мозолю та натоптишів, то достатньо відвідати професійного майстра педикюру або подолога. В подальшому робити процедури по догляду за ногами регулярно.
Мокрий та кров’яний мозоль необхідно обробити антисептиком та залишити у спокої. Щойно рана загоїться, контролюйте, щоб не допускати таких проблем у подальшому, змініть взуття.
Мозоль зі стрижнем самостійно дістати не вдасться, тому треба звернутися до дерматолога або подолога.
З-поміж рослинних засобів можуть допомогти щоденні змащування (3–7 разів на добу) свіжим соком чистотілу або ягід горобини червоної, а також компреси з настоянкою або олією туї.