Після збору пізніх сортів помідорів на грядках зостається чимало бадилля. Чи можна його якось застосувати? Так, але лише за умови, що помідори не були нічим уражені. Якщо протягом сезону томати хворіли, зокрема й на фітофтору, зелень доведеться винести за межі ділянки та знищити.
Якщо бадилля здорове, деякі господарі залишають його на грядках на зиму. До весни воно перегниє, після чого грядки перекопують. А дехто зрізує та прибирає надземну частину, а корінці залишає перегнивати в землі.
Також стебла та листя помідорів закладають у компост. Але оскільки стебла досить грубі, їх перед тим подрібнюють. Аби перестрахуватись, сировину поливають слабким розчином мідного купоросу. Крім того, відомо, що настій з томатного бадилля є чудовим засобом боротьби з багатьма шкідниками городини. Також його використовують як зелене добриво. Втім, під кінець сезону подібні поради вже неактуальні. Бадиллям томатів також мульчують ґрунт. А ще його можна спалити й отримати золу. Згодяться для цього і рослини, які були уражені хворобами.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.