У домі Галини КРУГЛИК із Київщини навіть узимку буяють яскраві барви квітів. Це сухі найрізноманітніші суцвіття целозії.
– Дивуюсь, – каже Галина Семенівна, – чому цю квітку так рідко вирощують у наших квітниках. Адже вона невибаглива й дуже добре зберігається у висушеному вигляді.
– Розмножувати целозію рекомендую з розсади, – ділиться з «Порадницею» господиня. – Можна висіяти й у відкритий ґрунт, але тоді цвітіння розпочнеться пізніше. Якщо є можливість, краще одразу посіяти в окремі ємності, щоб надалі не травмувати кореневу систему сіянців. На дні обов’язково має бути дренажний отвір. Краще висівати одразу по кілька насінин, на випадок, якщо в них невисока схожість.
Перед посівом замочую у слабкому розчині марганцівки. Аби не загущувати, користуюсь зубочистками. Спочатку кінчик змочую водою та захоплюю насінинку. Потім сухим кінчиком іншої зубочистки притискаю її до поверхні ґрунту. Земля має бути легка та родюча, можна купити готову універсальну землесуміш. Насіння в целозії дуже дрібне, тож присипати його не потрібно. Після цього ґрунт обприскую з пульверизатора і накриваю контейнер плівкою або склом. Температура утримання 22–26 градусів. Уже через тиждень з’являться перші паростки. Укриття поступово прибираю. Також важливо перший час захищати молоді сіянці від сонячних променів.
Регулярного зволоження потребують лише молоді рослини, а ось доросла целозія стає абсолютно посухостійкою. Ба більше: надмір вологи для неї шкідливий. Сіянці, що підросли, коли в них сформуються 2–3 справжні листочки, бажано пікірувати. Для цього можна переселити в окремі ємності або залишити в контейнері, відстань між ними – близько 5 см. Після пікірування рослини на 3–4 дні захищають від прямих сонячних променів.
Важливо! У паростків целозії не можна прищипувати верхівку – саме тут утвориться велике суцвіття. Переселяти у квітник варто, коли остаточно мине загроза похолодань, у травні, бо вона дуже теплолюбна. Однак за кілька днів перед тим сіянці загартовую надворі. Місце оберіть світле і без сильних вітрів. Цвіте целозія з липня і до холодів.
РІЗНОВИДИ
Целозія гребінчаста – утворює великі хвилясті по краях суцвіття яскраво-червоного, бордового чи оранжевого кольорів, що нагадують гребінь півня. Бувають також низькорослі види.
Целозія волотиста – яскраві волотисті суцвіття рожевого, червоного, жовтого або оранжевого кольорів.
Целозія колоскова – суцвіття подібні до колосків. Цей вид поки найменш поширений.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.