Для отримання щедрого врожаю варто подбати й про підпори, особливо якщо сорти яблунь насправді врожайні. Такі конструкції допоможуть зберегти дерева від тріщин і розломів.
Є кілька різновидів підпор, які досить легко зробити власноруч. Але є й важливе правило: не варто використовувати неперевірені на міцність матеріали. Так, навпаки, можна ще більше нашкодити. Якщо гілка не постраждає від ваги, то від поломки опор вона повністю відхилиться від штамбу. Підпори для яблуні своїми руками готують із різних матеріалів.
ІЗ РОГАТИНОЮ
Рогатиною можна назвати будь-яку гілку, яка буде рівна і стійка, з двома пагонами-рогатками, що відросли. Можна приєднати до дошки дерев’яну підпірку потрібної форми, щоб на неї укласти перевантажену гілку. Найкраще на гілки натягнути невеликі гумові трубки, щоб підпори під тиском ваги та вітру не ушкоджували кору. Після збирання врожаю ці рогатини прибирають на зберігання в сараї, бо наступного сезону вони принесуть ще чимало користі.
У ВИГЛЯДІ СХОДІВ
Але це не зовсім сходи, а дві полиці, які встановлюють з двох сторін стовбура на відстані 50 см одна від одної. Їх з’єднують у кількох місцях. Саме тому за рахунок відтяжок можна закріпити пагони з усіх боків крони рівномірно, в результаті чого конструкція стає стійкою. Якщо потрібно підперти дерево з рясними плодами, краще використовувати такі нерухомі сходи з 3–4 жердин.
ТЕЛЕСКОПІЧНА
Досить проста у виконанні підпірка, яку можна зробити із водопровідних труб. Необхідно взяти дві труби, одну трохи тоншого діаметра, щоб легко проходила всередину іншої. Принцип створення цієї підпірки дуже простий.
Стійким матеріалом має бути пластмасова або дерев’яна дошка, на яку встановлюють трубу для підпірки. У неї вставляють іншу трубу та хомутом або теплоізоляцією щільно фіксують обидві в певному положенні. Верхівка має бути телескопічної форми літерою С, на яку потрібно накласти м’який матеріал і встановити опори. Така конструкція дуже практична хоча б за рахунок того, що висоту можна буде регулювати.
Т-ПОДІБНА
То наче перевернута швабра. Є й ліпший спосіб, при якому верхівка залишається такою ж звичайною горизонтальною дошкою, а замість ніжок встановлюють дві пари надійно закріплених між собою трапецій.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.