За кілька місяців жорстокої повномасштабної війни всім нам, українцям, довелося оволодіти багатьма навичками виживання, які дійсно рятують життя в надзвичайних ситуаціях. Що таке тривожна валіза, які речі мають до неї входити та як її скласти, наразі знає кожен українець.
Та не менш важливим, як показав досвід, особливо в умовах окупації, виявився запас «правильних» продуктів, які допомогли пережити нелегкі часи. Тож «Порадниця» спробувала розібратися, які продукти мають бути в кожному домі на крайній випадок, щоб зберегти здоров’я і життя.
ДЛЯ ЕКСТРЕНИХ СИТУАЦІЙ
Потрібно розуміти, що приготувати їжу в екстрених ситуаціях, коли відсутній газ чи електроенергія, а води вкрай мало, навряд чи вдасться. Тож для таких випадків краще мати запас готових до вживання продуктів. Перш за все заздалегідь потурбуйтеся про воду. Просто зараз наповніть нею стільки порожніх пляшок чи ємностей, скільки зможете. Про всяк випадок.
Консерви. І не лише м’ясні чи рибні, а й різноманітні консервовані овочеві суміші. Купуючи їх, обов’язково перевіряйте термін придатності, віддаючи перевагу продукції з найдовшим терміном зберігання.
Супи у брикетах, сухі овочеві пюре, каші та локшина швидкого приготування. Достатньо мінімальної кількості води — і поживна порція їжі готова.
Сухі сніданки. Пластівці, подушечки, кільця можна як розводити молоком або соком, так і споживати в сухому вигляді.
Сухарі, сушка, сухі хлібці чудово замінять хліб і здобні вироби.
Різноманітні горіхи та сухофрукти – і поживно, і корисно, і смачно.
Чай, кава, сухе молоко. Але якщо не буде води, газу чи електроенергії, вони навряд чи стануть у пригоді.
Для екстрених ситуацій не підійдуть варення та джеми, соління і консервація, оскільки багато їх не з’їси, а спрагу викликають неабияку.
У разі відсутності води, газу, електроенергії також не можна буде приготувати й різноманітні крупи та макарони. Чипси, крекери, насіння, кетчупи, соуси, солодка газована вода — теж не найкращі варіанти для вживання.
ЇЖА ТРИВАЛОГО ЗБЕРІГАННЯ
Воєнний час — непередбачуваний. У будь-який момент можуть з’явитися проблеми з постачанням продуктів навіть у відносно спокійних регіонах України, тому про всяк випадок краще створити вдома необхідний продуктовий запас хоча б на тиждень.
Тут у пригоді стануть різноманітні крупи та макарони. На думку лікарів, у раціоні людини, яка перебуває в екстремальних умовах, обов’язково мають бути присутні повільні вуглеводи. Їх можна знайти саме в кашах, які також багаті на клітковину та мікроелементи, тому організм отримуватиме необхідні для життєдіяльності поживні речовини. Особливу увагу приділіть крупам, які можна просто залити водою до набухання або готовності чи які потрібно недовго варити.
Якщо маєте погріб чи льох або достатньо місця в холодильнику, можна зробити запас овочів (картопля, морква, буряк, капуста) та фруктів (яблука). У пригоді стане також плодово-овочева консервація, домашня чи магазинна, яка завжди готова до вживання.
Із молочних продуктів варто придбати кілька пакетів молока тривалого зберігання, сухе та згущене молоко. Якщо любите м’ясо — запасіться тушонкою, паштетами, в’яленим або сушеним м’ясом.
Солодощі багаті на вуглеводи й підтримують організм в тонусі. Тому кілька плиток чорного шоколаду, сухе галетне печиво, халва, сухофрукти, варення, джеми за потреби допоможуть підняти настрій і рівень енергії.
Не забудьте запастися також сіллю, цукром, борошном, чаєм, кавою, олією — вони зберігаються досить довго і без особливого клопоту.
Складіть приблизне меню, подумайте, що і скільки ваша сім’я з’їдає щодня, які продукти ви любите, і робіть запаси розумно.
Підготувала Олена КОСТЮЧЕНКО.