Саме так вважає прилучанка Надія МОРОЗ із Чернігівщини. Вони хоч і проживають з чоловіком у містечку, але люблять трудитись на землі.
– Уже майже 20 років маємо дачу за містом, там і вирощуємо всіляку городину. Ділянка в нас невелика,12 соток, але краще раціонально використовувати меншу площу, ніж займати більшу й мати поганий врожай. Мій батько був агрономом у колгоспі, багато чому мене навчив, – ділиться пані Надія. – Тому можу з упевненістю сказати, що основою наших врожаїв є своєчасне підживлення овочів.
Наприклад, у другій декаді травня треба обов’язково підживити розсаду ранньої капусти. Для цього спеціально готую органічний настій із коров’яку та зеленої трави. Використовую його для поливу з розрахунку 0,5 л на 10 л води.
У період цвітіння важливо підживити розсаду помідорів. Багато хто для цього застосовує сечовину. Звісно, після такого підживлення вже за тиждень помітний результат. Однак «азотна» краса та пишність не означають здоров’я і продуктивність. Такі рослини, порадувавши око яскравою зеленню, не поспішають утворювати плоди, стають сприйнятливішими до хвороб і більше подобаються шкідникам. Вимогам томатів у фазу цвітіння краще відповідає підгодівля органічним настоєм (0,5 л настою курячого посліду) і суперфосфатом (1–1,5 ст.л. добрива на 10 л води). У фазу бутонізації та цвітіння також підживлюю перець, баклажани: ст.л. комплексного добрива або 0,5 л органічного настою на 10 л води. Комплексне добриво використовую і для часнику, – уточнює господиня.
– А ось цибулі для зростання пера потрібно дати азоту – ч.л. сечовини на 10 л води. Противники мінеральних добрив можуть підживити органічним настоєм коров’яку або зеленої трави (1:10, витрата – 0,5 л на 20 л). Огірки на початку цвітіння необхідно підживлювати невеликими дозами мінеральних добрив (по ч.л. сечовини, сульфату калію, суперфосфату або ст.л. комплексного добрива). Мінералку можна замінити органікою – 0,5 л настою коров’яку на 10 л води. Підтримати корисними речовинами потрібно й картоплю. Якщо в неї погано росте бадилля, то кращим варіантом стане настій зеленої трави.
Наприкінці травня потребує підгодівлі й морква ярого та квітневого посівів. Можна полити молоденькі рослини слабким органічним настоєм (0,5 л коров’яку чи пташиного посліду на 2 відра води) або внести в міжряддя по ч.л. сечовини та ст.л. каліймагнезії на кв.м. Посіви цибулі й моркви, перш ніж підживлювати, необхідно прорідити.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.