Цьому святу вже більше двох тисячоліть, а на теренах України Великдень святкують понад тисячу років. Як основна подія релігійного життя воно глибоко увійшло в побут країн, культура яких сформована християнством. Тому навіть для невіруючих Великдень зберіг своє значення як красива прадавня традиція. У народній свідомості воскресіння означало оновлення, очищення душі й помислів, прихід весни. А яке свято без головної прикраси столу — паски? У кожної господині свої кулінарні таємниці, але є і загальні правила, без яких добра паска не вийде. Отже, розпочинаємо готувати цей святий хліб.
Опара-закваска «піднімає» тісто, «переборюючи» супротив яєць, цукру, масла. Вода або молоко для опари мають бути теплі — приблизно 30–35 градусів. Спочатку розводимо дріжджі, а потім домішуємо борошно. Накриваємо рушником (за народною традицією домотканим) і ставимо в тепло, поки підійде. Коли опара збільшиться в об’ємі вдвічі й вкриється бульбашками, вона готова. Додаємо інші складові (за вибраним рецептом), довго (не менш як 15–20 хв.) місимо тісто на дошці, посипаній борошном. Що краще вимісимо тісто, то смачніша буде паска.
Дехто з господинь надають перевагу безопарному тісту. Його приготувати значно простіше — всі складники з’єднуємо за рецептом і добре вимішуємо. Перш ніж перейти до рецептів, нагадаємо ще кілька загальних правил, без яких не спечете добру паску.
Борошно має бути якісним, сухим, обов’язково просіяним крізь густе сито. Готувати паску треба в теплій кімнаті (25–27 градусів). Піч або духовку розігрівають заздалегідь. Тісто вимішують і вибивають, доки воно вільно відставатиме від рук і стінок посуду. Для підростання його ставлять у тепле, але не гаряче місце (не на гарячу лежанку чи батарею центрального опалення; тепло не має йти знизу). Тісто підходить не менш як тричі (вперше — в опарі, вдруге — коли додана здоба, втретє — вже у формі).
Випікання паски — таїнство: не можна голосно та недоброзичливо розмовляти, гримати на дітей, грюкати дверима, допускати протяги. Від цього тісто може осісти, і тоді з нього спечеться хіба що солодкий корж.
Форми для паски змащуємо жиром і застеляємо чистим промасленим папером. Якщо хочете, аби паска вийшла легкою і пухкою, заповніть форму наполовину, а щільною — на три чверті. Верх змащуємо яйцем, збитим з водою і олією. Щоб паска піднялась рівно, у центр встромляємо загострений сірник і з ними ставимо в духовку або піч. За годину-півтори (залежно від розміру паски) сірник виймаємо. Якщо до нього прилипло тісто, треба продовжувати пекти, а якщо сірник сухий — паска готова. Її викладають на чистий стіл, щоб охолола до кімнатної температури, і накривають рушником.