Шурпа — густий суп східної кухні, який славиться не лише смаком, а й має цілющий ефект. Східний цілитель Авіценна згадував шурпу як відновлювальний засіб при багатьох хворобах. Цілющі властивості страви обумовлені наявністю концентрованого м’ясного навару та великої кількості овочів. Отже, спробуємо приготувати те, що доктор прописав.
Шурпа не є супом у прямому розумінні цього слова, адже після приготування вона ділиться на першу та другу страву. М’ясо з картоплею викладають на окрему таріль, а суп подають у великих піалах. Таким чином, можна смакувати щойно приготовлене м’ясо та запивати ароматним овочевим відваром. Кількість інгредієнтів вказана на каструлю 4—5 л. У класичному рецепті шурпи використовують баранину, але вона не завжди доступна (зокрема й за ціною). Тому можна замінити яловичиною.
На 2 л води:
- 1 кг м’яса з кісточкою (баранина чи яловичина)
- 1 маленька цибулина (для бульйону)
- 1 маленька морквина (для бульйону)
- 4 середні морквини
- 1 кг картоплі
- 4 середні помідори
- 2 солодкі червоні перчини
- 2 стручки гіркого перцю
- 3—4 зубчики часнику
- 4 столові ложки томатного соусу
- 2 невеликі цибулини
- пучечок кінзи чи петрушки
- 4—5 лаврові листки
- 10 горошин чорного перцю
- 1 чайна ложка хмелі-сунелі (або коріандр і зіра)
- 1 чайна ложка солі (або за смаком)
М’ясо залити холодною водою, поставити на вогонь. Також закласти одну очищену морквину та цибулину в лушпинні. Морква й цибуля додадуть бульйону смаку, а лушпиння — ще й красивого золотистого кольору. Вогонь поставити на максимум, щоб вода якнайшвидше закипіла. Потім зменшити. Зібрати піну, що утворилася. Накрити каструлю кришкою і варити на слабкому вогні до готовності. Час варіння залежить від м’яса. Наприклад, баранина чи телятина — 45 хв., яловичина — не менше 1 год. Як м’ясо звариться, вийняти з каструлі моркву, цибулю.
Моркву крупно нарізати, покласти в бульйон. За 5—7 хв. закласти крупно нарізану картоплю. Додати чорний перець горошком, який попередньо треба розчавити, щоб страва вийшла більш пряною та ароматною. Далі покласти стручки (цілими) гострого перцю. Хвилин за 5 закласти в каструлю солодкий болгарський перець, нарізаний крупною соломкою. Посолити за смаком, додати лавровий лист та інші спеції. Покласти три великі зубчики часнику (не нарізати, а лише очистити від лушпиння). Після закінчення варіння зубчики можна буде видалити. За 5 хв. додати крупно нарізані помідори. Щоб закислити шурпу, помідорів буде цілком достатньо, а щоб надати страві густого, насиченого кольору, додати в каструлю 4 столові ложки томатного соусу. Наприкінці додати цибулю, нарізану кільцями або пів кільцями. Проварити ще 3—4 хв. Зняти з вогню.
На цьому процес приготування закінчується. Далі виловити з шурпи м’ясо та картоплю, викласти на таріль, а потім розлити густу, насичену овочами рідину по тарілках. Фінальний акорд — притрусити подрібненою кінзою. Звичайно, можна взяти й петрушку, але справжня східна страва має бути приправлена саме кінзою.
Можна насолоджуватися неповторним смаком, ароматом шурпи і водночас відчувати, як тіло наповнюється силою та здоров’ям.
Готувала Діана ШЕПЕЛЬ.