Строки збору врожаю залежать від сорту. Найкраще зберігаються сорти середнього та пізнього строків достигання. Щоб ягоди довше не псувались, полив кущів завершують приблизно за 6 тижнів до збирання врожаю. Важливо також, аби кущ не був перевантажений гронами. Негативно позначається на зберіганні надмірне внесення поживних речовин. Погано зберігається також уражений хворобами виноград.
З ГРОНАМИ ПОВОДИМОСЬ ОБЕРЕЖНО
Обрізають грона секатором. Притримують за плодоніжку, а не за ягоди. Дуже важливо не допустити стирання на поверхні ягід пруїнового нальоту. Він захищає їх від псування. Працюють лише в суху погоду. Якщо був дощ або випала роса, краще перечекати 2–3 дні – ягоди не повинні бути вологими. Мокрий виноград почне швидко гнити. Найсприятливіша температура – 16–20 градусів. Збирати краще до опівдня, але коли спаде роса. Грона ретельно оглядають та відразу видаляють сухі й пошкоджені ягоди. У жодному разі зрізані грона не можна тримати на відкритому сонці. Тому тару відразу ставлять під навіс. Збирають виноград по сортах.
КОЛИ ЗБИРАТИ ТЕХНІЧНІ СОРТИ
Це залежить від того, які види вина виготовлятимуться. Досвідчені фахівці визначають стиглість на смак. Для легких вин ягоди повинні мати легку кислинку. Водночас виноград має бути достиглий, бо з недостиглих ягід виходять вина з не надто приємним присмаком. Для десертних вин повинен накопичити побільше цукру. Виноград для таких вин можна збирати навіть дещо перестиглим.
… І СТОЛОВІ
Такі сорти збирають повністю достиглими. Стиглість визначають за смаковими та зовнішніми ознаками. Грона достигають нерівномірно, тому знімають їх у 2–3 прийоми. У стиглого винограду плодоніжка в місці кріплення до пагону дерев’яніє, ягода відносно легко відривається від ніжки. Насіння набуває коричневого кольору, смак ягід – властивого сорту аромату.
АЖ ДО ВЕСНИ
За правильних умов виноград зберігатиметься до наступної весни. Можна просто помістити його в темному приміщенні з хорошою вентиляцією. Скажімо, в сухому підвалі або погребі з температурою плюс 2–3 градуси.
Добре зберігається виноград на сухій тирсі. Для цього грона складають у ящик та перешаровують нею. Періодично запаси оглядають. Зіпсовані ягоди видаляють. Дехто зберігає виноград підвішеним на дроті, мотузці.
Грона зв’язують між собою за хвостики та розвішують так, щоб не торкались одне одного.
Важливо! Зрізані грона не достигають в процесі зберігання!