Під час зберігання моркви часто коренеплоди починають проростати. Лежкість її залежить від багатьох факторів, передусім сортових особливостей. Також важливо вчасно прибрати моркву з грядки. Сигналом до цього є пожовтіння нижніх листків. Формування і дозрівання коренеплодів моркви затримується, якщо у період вегетації переважала холодна, дощова погода.
На те, як зберігатимуться коренеплоди, впливає внесення добрив. Поліпшують лежкість фосфорно-калійні, які прискорюють визрівання, сприяють кращій сформованості коренеплодів, підвищують захисні властивості. А ось надлишок азотних добрив призводить до затримки визрівання коренеплодів, зниження їх механічної стійкості і природних захисних властивостей.
Значення мають і умови зберігання. Перш ніж покласти моркву в сховище, її потрібно просушити, потримавши кілька годин на свіжому повітрі. Морквиння обрізають нарівні з головкою, щоб знищити бруньки, які можуть прорости. Загниває і росте морква часто за підвищеної вологості повітря. Найсприятливішими умовами її зберігання є постійна температура в межах 1 градуса та вологість 90—95 відсотків. Вище 5 градусів коренеплоди проростають.
Морква добре витримує зберігання насипом у звичайних погребах, підвалах, які не промерзають узимку, буртах або ямах. Але найкращий спосіб — у ящиках із піском. Добре зберігається морква й у крейді. Для приготування такої «пудри» беруть 200 г крейди на 10 кг моркви. Крейда на поверхні коренеплодів утворює лужне середовище.
Дуже добре зберігати коренеплоди у глиняному «кожусі». Глину розмішують до густоти сметани і занурюють у неї коренеплоди на 2—3 хв. Виймають і висушують. Моркву в глиняних «чохлах» укладають у ящики або корзини. Якщо є достатня кількість тирси, можна зберігати моркву й у ній.
Знайомий розповідав, що багато років зберігає моркву, зрізуючи у неї верхівки. Стверджує, що так вона не проростає і чудово зберігається, а місце зрізу затягується тоненькою кіркою. Більше того, морква без верхівки не проростає навіть у тепліших умовах. Зрізувати верхівки можна навіть узимку.
Не можна зберігати моркву разом із яблуками. Останні виділяють етилен, який негативно позначається на смакових властивостях моркви.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.