«Дивуюсь, чому в наших квітниках так рідко можна зустріти дельфініуми. Адже це розкішні квіти, які нікого не залишать байдужим», — говорить киянка Віра Олешко. На дачі в жінки яких тільки дельфініумів немає! Білі, бузкові, сині, червоні, рожеві, прості й махрові суцвіття до 1 м завдовжки утворюють у квітнику ціле яскраве море.
Одне суцвіття дельфініуму налічує від 60 до 100 квіток. Особлива гордість господині — новозеландські сорти Лайм, Лазур, Білий лицар. Зараз жінка хоче придбати в колекцію ще й шотландські різновиди. Але вони поки не дуже поширені, а відтак дорогі.
Цвітіння дельфініумів припадає на червень—липень. За своєчасного видалення суцвіть, що відцвітають, вони все літо квітнуть. А за хорошого догляду рослина може зацвісти вдруге наприкінці літа. Хоча вже й не так рясно. Рослини утворюють потужне порожнисте стебло та красиве пальчасто-розсічене листя.
ЗА ЩО ЦІНУЮТЬ
Не лише за декоративні властивості, а й за зимостійкість, невибагливість і легкість розмноження. Додайте сюди й те, каже господиня, що дельфініуми можуть рости і в затінку, і до 8—10 років — на одному місці. Плюс дельфініуму й у тому, що з одного кореневища, залежно від розміру, можна одержати до 10 частин для розмноження.
ПОТРЕБУЄ НАДІЙНОЇ ОПОРИ
Усі дельфініуми з крупними суцвіттями потребують підв’язування. Причому опора має бути не одна, а кілька, каже пані Віра. Якщо цього не зробити, пагони можуть легко зламатись від вітру або дощу. Також важливо обрізати кущ, залишаючи 3—4 найбільш сильні пагони. Чим менше стебел, тим довші будуть суцвіття.
До речі, видалені пагони можна використовувати для живцювання, дає ще одну пораду господиня. Вона також розповіла, як правильно поливати кущі. Ця рослина не любить сирих місць, але водночас малопосухостійка. Поливають протягом усього літа, причому під корені, щоб вода не потрапляла на листя й квіти.
Це дуже важливо, оскільки волога на листі може спричинити появу грибкових хвороб, зокрема борошнистої роси. Особливо потрібне зволоження в період бутонізації. Поливи мають бути нечастими, але рясними, щоб просочилася уся земляна грудка. Рослина дуже любить розпушування ґрунту, однак при цьому важливо не пошкодити дрібні корені, що розростаються на велику відстань від основи куща.
Із настанням холодів стебла слід зрізати на висоті 20—30 см від поверхні землі. І ось тут є один секрет, про який мало хто знає, каже Віра Кузьмівна. Пеньки, що залишились, треба нахилити, щоб усередину порожнистих стебел не потрапила вода. Або ж обрізані кінчики обмазують глиною чи пластиліном. Якщо цього не зробити, рослини можуть просто згнити. Квітникарка каже, що тільки серед своїх знайомих не раз чула скарги, що через 2—3 роки після посадки рослина гине. А причина може критись саме в цьому.
Важливо! Всі частини рослини отруйні, тому працювати з ними потрібно в рукавичках. Буде вдячна вона за підживлення. Для цього згодиться коров’як — 1 частина на 10 частин води. Посипання листя дельфініумів золою стане для них не лише поживою, а й хорошою профілактикою борошнистої роси. Також для профілактики цієї грибкової хвороби кущі важливо висаджувати розріджено. Якщо зупинити хворобу не вдається, їх обробляють протигрибковими препаратами. Це може бути ХОМ або Ридоміл, каже господиня.
НА БУКЕТ І ДЛЯ ВИГОНКИ
До речі, мало хто знає, що ці квіти годяться для зрізування — у воді можуть стояти до 10 і більше днів! А ще — для вигонки. Для цього 2—3-річні кущі в жовтні викопують із грудкою землі й висаджують у горщик. Цвітіння розпочинається через 2—2,5 місяці.
У квітниках дельфініуми висаджують на задньому плані, а також розміщують уздовж парканів, радить дачниця. Гарний вигляд мають на газоні окремими групами. Щоправда, існують і низькорослі види. Їх, каже пані Віра, можна використовувати для оформлення балконів та висаджувати в контейнерах. Після цвітіння дельфініуми можуть втратити декоративність, їх листя всихає. Тому поруч бажано висадити декоративно-листяні рослини: гейхери, хости, декоративні злаки.
Останніми роками дачниця навчилась вирощувати дельфініуми з насіння. Каже: це набагато вигідніше, ніж купувати один кущик щонайменше за 50 грн.