Чи доводилось вам бачити квітник без флоксів? Навряд. Ці невибагливі квіти вибухають салютами найрізноманітніших кольорів і цвітуть аж до вересня. На одному суцвітті може утворюватись до 100 квіток. Саме за яскраву красу та невибагливість і полюбила волотисті флокси киянка Надія СТУПАК.
Починала зі звичайних бузкових, а зараз у колекції квітникарки є темно-сині з білою облямівкою, рожеві з темною серединкою, білі з червоними штрихами та багато інших сортів. Останнім колекцію поповнив оригінальний сорт Шербет Бленд — ніжно-рожевий з зеленуватими кінчиками пелюсток, квіти якого подібні до гортензії. Вирішила поставити пані Надії кілька запитань.
— Як готуєте ділянку під посадку квітів?
— Перед перекопуванням вношу у ґрунт на 1 квадратний метр 2 відра перепрілого компосту, 1 склянку золи та 1 ст. ложку повного мінерального добрива.
— Де їх висадити?
— Місце посадки має бути сонячним або ж ажурний напівзатінок. Однак що більше буде сонечка, то суцвіття щільніші, а цвітіння — триваліше. Ці квіти зажили хорошої слави своєю невибагливістю, але все ж краще висадити їх на родючій ділянці та забезпечити ретельний догляд — достатній полив, знищення бур’янів, підживлення. Так, наприкінці цвітіння можна внести по 40 г фосфорних та 30 г калійних добрив на квадратний метр.
— Коли найкраще розмножувати?
— Найкраще — саме зараз, діленням 4—5-річного куща. Старі кущі вироджуються, втрачають декоративність, у них дрібнішають суцвіття. День для посадки оберіть безсонячний. На кожній діленці повинно бути по 2—3 стебла з добре розвинутими бруньками відновлення та доволі розвинені корінці. Коріння вкорочую до 15 см.
Стебла після посадки обрізаю на висоті 5—10 см. На них має залишитись кілька листочків. З одного добре розвиненого куща можна отримати до 15 діленок. Висадити їх треба одразу, не допускаючи пересихання корінців. Якщо таке все ж трапилось, діленки перед посадкою на кілька годин занурюю у воду. Висаджені діленки поливаю та мульчую торфом чи листовим перегноєм шаром 10 см. Якщо ж просто хочете викопати кущик знайомим, зробіть так: на місці лопатою розділіть кущ на 2 частини. Одну залишіть у землі, а другу викопайте. У ямку, що утвориться, досипте ґрунту. Не запізнюйтесь із діленням: молоді рослини повинні встигнути укорінитись до стійких холодів! На одному місці можуть рости 6—8 років.
— Чи швидко такі діленки зацвітуть?
— Та вже наступного року, але цвітіння буде ще слабким.
— Догляд за ними в чому полягає?
— Флокси невибагливі у догляді, але дуже люблять зволоження і страждають від пересихання. Якщо поливи будуть недостатніми, цвітіння може скоротитись на 15—20 днів. Приміром, сорт Шербет Бленд перші два роки у мене ледве животів, вже гадала, що не виживе. А потім стала регулярно поливати, і кущ пішов у ріст. А ще раніше втратила цінний сорт через те, що засох. Про те, що потрібні регулярні поливи, прочитала лише згодом. Поливи краще здійснювати ввечері, але нехолодною водою і тільки під корені. Надмірне зволоження і неправильні поливи можуть спричинити розвиток грибних хвороб, до яких схильні флокси.
— Чи велику відстань між кущиками залишати ?
— Залежно від висоти куща відстань має бути 40—60 см. Але є високорослі сорти до 150 см, між такими краще збільшити її до 70 см.
— А букети можна робити?
— Звісно. Зрізувати стебла краще вранці, перед тим увечері їх поливши.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.