Наш читач із Одещини Володимир ІВАЩУК цікавиться, які овочі самозапильні, де їх придбати, чим кропити, в які терміни? Адже знаючи, які рослини здатні до самозапилення, а яким не обійтися без допомоги, можна отримувати стабільно високі врожаї.
Помідори. Самоплідна культура. Це означає, що на одній квітці є і чоловічі, і жіночі органи. Відтак за нормальних умов вони здатні утворювати зав’язь самостійно. Одна квітка може запилити кілька кущів, що ростуть поруч. Водночас іноді їм може знадобитись допомога із запиленням. А за несприятливих умов, як-от нестача світла, надто низькі або високі температури (нижче +13 або вище +30 градусів), підвищена вологість та інші – зав’язі може взагалі не бути. Особливо ж, якщо вирощувати томати в теплицях. Тому в закритому ґрунті іноді вдаються до штучного запилення.
Для кращого запилення квітів уранці, годині о 8–12, рослини злегка струшують. Якщо ж зробити це енергійно, пилок швидко опаде, і запилення погіршиться. Також можливе воно за допомогою звичайного пензлика або зубної щітки.
У теплицях іноді на рослини спрямовують вентилятор – і тоді потік повітря переносить пилок. Також теплиці регулярно провітрюють, аби забезпечити рух повітря. Під час цвітіння корисні підживлення калійними добривами. Для хорошого утворення зав’язей застосовують розчин борної кислоти – 10 г на 10 л гарячої води, охолоджують і обробляють. Також важливе правильне формування кущів.
Перець. Як і інші самозапильні культури, його не рекомендують поливати шляхом дощування. Для кращого запилення у період цвітіння кущики також можна струшувати. Може перезапилюватись бджолами. Тому важливо не висаджувати поруч різні сорти, а тим більше – солодкий і гіркий.
Оптимальна температура для вирощування – 22–28 градусів. При вище 30-ти ріст пригнічується. Тривалий вплив високих температур та висока вологість часто стають причиною нежиттєздатності пилку, а відтак відсутності запилення. Рослина вимоглива до освітленості.
Баклажани. Хоча вони теж самозапильні, однак за неправильної агротехніки запилення може відбуватись погано. Тому в тепличних умовах для цього також потрібні комахи. Допомогти квітам можна і за допомогою пензлика чи легенько струшуючи їх. На одній рослині достатньо залишити до 6 плодів.
Огірки. А ось огірки поділяються на бджолозапильні та самозапильні. До останніх належать, зокрема, Астерікс F1, Ніжинський, Тітус F1, Журавльонок F1, Джерело, Конкурент, Анніка F1, Аскольд F1, Зузана F1, Вісконсін, Руфус F1, Баронет F1, Щедрий F1, Китайське диво, Марінда F1, Роднічок F1, Саунд F1, Маша F1, Роял F1, Теща та багато інших.
Із самозапильними ще плутають партенокарпічні огірки, однак це окрема група, і взагалі не потребують запилення. Ці гібриди були спеціально виведені для закритих споруд та ділянок, куди не потрапляють бджоли. Усі квіти на партенокарпічних огірках жіночі.
Для бджолозапильних удаються до хитрощів: поруч із ними висаджують медоноси. Досвідчені городники ще й встановлюють у теплицях ємності з цукровим сиропом. Обприскування ним квіткових зав’язей (1 ч.л. на 1 л води) також допоможе привабити комах-запилювачів.
ЧИМ І В ЯКІ ТЕРМІНИ КРОПИТИ
У кожної рослини вони свої. Відтак і перелік препаратів, і кратність обробок залежать від того, якої недуги чи шкідника та на якій конкретно культурі потрібно позбутись.
ДЕ КУПУВАТИ НАСІННЯ
Звісно, в кожному населеному пункті є свої точки з продажу насіння. Краще обирати у великих магазинах та фірм, які дбають про свою репутацію. Тим паче, зараз доступна торгівля через інтернет. Але знову ж: купуйте лише у спеціалізованих фірмах, які мають свій сайт, де вказують контакти. Там можна почитати й відгуки покупців. А от користуватись приватними оголошеннями не радимо – надто вже багато шахраїв. У невеличких селищах нерідко єдиний спосіб придбати насіння – базар, де зазвичай торгують одні й ті самі люди, які зацікавлені продавати якісне.