Щороку ми з нетерпінням чекаємо новорічно-різдвяних «канікул», дозволяючи собі розслабитися. Але свята закінчуються, і виявляється, що переїдання та «диванний» спосіб життя не пішли на користь ані самопочуттю, ані фігурі. «Порадниця» з’ясувала, як позбутися тяжкості в шлунку та повернути колишню форму.
ДІЄТА – НЕ ВИХІД
– Після свят багато хто намагається схуднути, сідаючи на дієту, але я не раджу піддавати організм такому стресу після інтенсивного харчового навантаження, – каже дієтолог Ганна ДУШКОВА. – Голодування дійсно допоможе скинути кілька кілограмів, але здоров’ю це швидше нашкодить, та й втрачена вага невдовзі повернеться. До того ж, при дієті в першу чергу «тануть» не жири, а білки й вуглеводи, внаслідок чого людина втрачає енергію, почувається знесиленою. Крім того, через нестачу поживних речовин і мінералів може погіршитися стан шкіри, волосся й нігтів, знизитися імунітет.
НОРМАЛІЗУЙТЕ СОН І ХАРЧУВАННЯ
За словами фахівця, найважливіше після святкових надмірностей – привести в норму спосіб життя та режим харчування. Зокрема, лягайте спати до опівночі й спіть не менше 8 годин (від недосипу порушується обмін речовин й організм починає відкладати жири про запас). Ранок починайте зі склянки води з лимонним соком – це «запускає» шлунок і виводить токсини.
Обов’язково снідайте: але не бутербродом із ковбасою або майонезним салатом, а паровим омлетом, гречаною кашею з квашеною капустою або вареним буряком, нежирним сиром. На обід готуйте легкий суп, на вечерю ідеально підійде овочеве рагу. Загалом намагайтеся дотримуватися дробового харчування з невеликими обсягами їжі (зменьшіть свої звичні порції приблизно на 25 відсотків) і не їжте після 18.00.
Протягом мінімум двох тижнів після свят вживайте більше фруктів та овочів (свіжих, тушкованих, відварених), варіть супи, пийте багато мінеральної води, трав’яного чаю з імбиром, лимоном і медом. Такий раціон нормалізує процес травлення і сприяє очищенню організму. Крім того, вода й рідка їжа пригнічують апетит за рахунок заповнення шлунка й розрідження ферментів і травних соків. Щоб відновити нормальну роботу печінки та підшлункової залози, тимчасово відмовтеся від жирних, смажених і копчених страв, солодкого, солоного та маринадів.
ОБИРАЙТЕ: ЯБЛУКА ЧИ КЕФІР
– Також за відсутності протипоказань раз на тиждень влаштовуйте розвантажувальний день, – радить Ганна Душкова. – Це чудова альтернатива дієтам, яка активізує метаболізм і чистить кишківник від шлаків і токсинів. Можна «розвантажуватися» на яблуках: протягом дня через приблизно однакові інтервали часу (сильно зголоднівши) з’їдайте по 1–2 несолодких яблука. Якщо є схильність до закрепів, їжте їх разом зі шкіркою, якщо навпаки – очищуйте або запікайте. З обережністю вживайте яблука при хронічному гастриті або виразці – в цьому випадку їх краще їсти тільки печеними. Підійдуть для розвантажувальних днів і кефір, нежирний сир, рис. У період розвантаження також потрібно пити багато чистої води (2–2,5 л на день), а от алкоголь категорично протипоказаний.
НАВАНТАЖТЕ М’ЯЗИ
Але одного правильного раціону мало – доповніть його фізичною активністю. Поступово й безболісно повернутися у форму допоможуть пілатес або йога: вони змушують працювати м’язи, але не дають підвищеного навантаження на серце. Для цих занять не потрібно бути йогом, достатньо опанувати комплекс вправ на розтяжку й найпростіші асани. Корисні й скручування: вони підтягують проблемну зону в районі живота, а також стимулюють роботу нирок, підшлункової залози, печінки. Крім того, рекомендовано плавання й тривалі енергійні прогулянки на свіжому повітрі. Повернувшись додому, намагайтесь протягом години утриматися від їжі.
НАРОДНІ РЕЦЕПТИ ДЛЯ ОЧИЩЕННЯ ОРГАНІЗМУ
- Протягом тижня після свят з’їдайте вранці 150–200 г вівсянки або гречки з чайною ложкою оливкової олії – такий сніданок містить велику кількість клітковини, вітамінів, мінералів і амінокислот.
- Двічі на день після їди пийте півсклянки теплого трав’яного настою шавлії, ромашки, меліси або м’яти. Це нормалізує травлення, знімає нервозність, поліпшує сон.
- Хоча б одноразово прийміть ванну з 1 кг морської солі – вона покращить загальний тонус організму та стан шкіри, допоможе вивести токсини.
- Регулярно варіть і пийте компот із сухофруктів, багатих на мінеральні речовини. Особливо корисні родзинки та курага через високий вміст калію, що поліпшує роботу серцевого м’яза.
- Кілька днів поспіль пийте фреш із бурякового та морквяного соків, змішаних у рівних пропорціях – вітаміни, пектини та клітковина, що містяться в них, швидко налагодять роботу кишківника.
Підготувала Ірина КАДЧЕНКО.