Ринок нині перенасичений найрізноманітнішими товарами. Однак серед цього розмаїття хочеться, щоб речі, які нас оточують, були з природних матеріалів. Особливо якщо це стосується предметів щоденного побуту, зокрема посуду. Одним із таких природних матеріалів є глина.
Хтось, можливо, свідомо шукає у магазинах глиняний посуд, а комусь він слугує десятиліттями, діставшись ще від предків. Мабуть, помічали, що молоко в глиняному глечику довго залишається холодним, а гарячий чай зберігає тепло. Це тому, що глина — пористий матеріал, який погано передає тепло. Та й кава, яку заварили у глиняній турці, деякий час ще продовжує кипіти. Крім того, у глиняних ємкостях краще зберігаються продукти. Молоко довго не скисає, а варення-соління не пліснявіють.
У глиняного посуду є безліч переваг. Кажуть, він заряджає людину позитивною енергією та всотує негативну. Адже матеріал, з якого він зроблений, століттями творила сама природа. Здавна відомо і про цілющі властивості глини. Тому вважається, що посуд із натуральної глини не лише екологічно чистий, а й лікувальний.
Однак глиняний посуд потребує особливого до нього ставлення. Щойно придбаний виріб необхідно спочатку доверху заповнити холодною водою і залишити на кілька годин, а ще краще — замочити у воді. При подальшому використанні перед приготуванням посуд спочатку заливають водою на 10–15 хв. Пори глини всотають вологу, і страва вийде соковитішою.
Миють глиняний посуд так само, як і звичайний, за потреби додають мийні засоби. Однак ідеальним засобом для його чищення є суха гірчиця. Про її очищувальні властивості добре знали ще наші бабусі. Ось тільки терти стінки такого посуду жорсткими мочалками не треба — це може їх пошкодити або спричинити появу тріщин. Тому якщо всередині щось трохи пригоріло, замочіть його на деякий час у воді з питною содою.
Зберігати глиняний посуд треба відкритим — щоб усередині не було неприємного запаху. Недарма тин, на якому сушили глечики, раніше був звичним елементом обійстя. Так він добре просушувався. А якщо це все ж трапилось, позбутися запаху можна, прополоскавши посуд водою з додаванням оцту.
Нині у продажу частіше можна зустріти глиняний посуд, вкритий поливою. Він має набагато декоративніший вигляд, ніж неглазурований, але не «дихає». Крім того, властивості глини при цьому втрачаються.
Користуватися глиняним посудом можна лише у духовій шафі, а не на відкритому вогні. Ставлять його у холодну духовку і поступово збільшують температуру. Перепади температури для глини шкідливі, від цього вона може тріснути. Навіть ставити гарячий керамічний посуд на холодні поверхні не можна, щоб не лопнув. Доливати гарячі страви також можна тільки гарячою водою. Якщо заварюєте чай у глиняному чайнику, спочатку ополосніть його гарячою водою, і лише потім наливайте туди окріп.
У глиняному посуді небажано тримати жирні страви — оскільки стінки через свою пористу структуру всотають частину жиру і набудуть неприємного запаху. Взагалі бажано, щоб для кожного виду страв (м’ясних, рибних, овочевих тощо) був окремий керамічний посуд. Бо через властивість зберігати аромат наступна страва може у процесі приготування набути присмаку попередньої.
Готуючи страви у горщиках, замість кришок часто використовують тісто, яке потім можна їсти як хліб.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.