Тільки уявіть: квіти портулаку можуть утворювати до 3 тис. насінин. Розвіявшись навкруги, вони не втрачають здатність лавати сходи протягом 10 років! Ось вам і відповідь на запитання, чому цей бур’ян так нам дошкуляє.
ВИБИРАТИ ВРУЧНУ
Найкраще боротись із агресором механічними способами, але робити це треба правильно. Працюючи сапою або культиватором, ми лише допомагаємо портулаку розмножуватись. Адже найменший шматочок стебла або листочок, залишений у землі, має шанс перетворитись на повноцінну рослину. Тому найкраще видаляти бур’ян вручну при вологому ґрунті, коли легко висмикується. Але бажано розпочинати боротьбу, щойно портулак зійшов і не встиг розкидати по ділянці насіння. Якщо цей момент упустити, роботи значно додасться. Після вибирання портулак складають в окреме сухе місце подалі від городу, де не зможе знову дати корені. Завдяки м’ясистим листочкам, що накопичують вологу, він довго залишається живучим.
ЕФЕКТИВНЕ ГЛИБОКЕ ПЕРЕКОПУВАННЯ
Попри неабияку здатність до виживання насіння портулаку може проростати, якщо прикопане не глибше 2 см від поверхні ґрунту. Але працювати краще вилами, аби лопатою не розрубати стебла на часточки. Вибирати потрібно не лише пагони, а й корені. Ретельно перекопувати ділянку краще рано навесні або пізно восени, коли там не ростуть культурні рослини.
Універсальний засіб — агроплівка (краще чорна). Протягом літа вона допомагає знищити насіння, розташоване у верхньому шарі ґрунту. А щоб така ділянка не «гуляла», у плівці роблять отвори та висаджують розсаду. Або ж на сезон укривають її шматком руберойду чи іншого укривного матеріалу.
СИДЕРАТИ ТА МУЛЬЧА
Добре допоможе також посів сидеральних культур, зокрема злакових, що пригнічують ріст бур’янів. Зарадить і мульчування засміченої портулаком ділянки соломою, торфом, перепрілою тирсою, сіном, деревною корою тощо. Але товща шару мульчі повинна бути не менше 4–5 см.
Дехто радить скористатись розчином оцту, хоча відгуки про ефективність цього способу не завжди схвальні. Отже, знадобиться 1 л 9-відсоткового оцту, 2–3 ст.л. солі та 2–3 краплі рідини для миття посуду. Усе змішують і обприскують портулак, намагаючись не потрапити при цьому на культурні рослини.
ПРОВОКУЮЧІ ПОЛИВИ
За кілька тижнів до посіву насіння або висадки розсади землю розпушують, а потім добре поливають. Для посилення ефекту можна ще й накрити поліетиленовою плівкою. За кілька днів тут зійде портулак чи інші бур’яни, які в міру появи вибирають. Таким чином поступово ділянка очиститься.
ХІМІЧНІ ЗАХОДИ
Проти портулаку використовують гербіциди широкого спектру дії (Раундап, Торнадо тощо). Але застосовувати їх потрібно чітко згідно з інструкцією, й після того, як зібрано врожай. Улітку працювати також можна, але лише там, де поруч не ростуть культурні рослини. Крім того, завдяки товстій шкірочці на листі портулак досить стійкий до хімії. Через це дехто скаржиться на неефективність гербіцидів. Відтак заходи боротьби повинні бути комплексними. Скажімо, відразу після посадки картоплі використовують препарат Зенкор.
До речі, як уже писала «Порадниця», портулак — рослина їстівна. Його кислуваті листочки можна додавати, приміром, до салатів. Вони містять вітаміни А, групи В, К, РР, Е та інші корисні елементи.