Михайло Вакараш із Одещини любить експериментувати на городі. Останніми роками чоловік висіває під зиму моркву, адже ця культура досить холодостійка. Основна перевага такого посіву — раннє достигання.
Відомо, що морква сходить досить важко через високий вміст у насінні ефірних олій. А при підзимових посівах ефірні олії до весни розчиняться, і ви отримаєте дружні сходи, каже господар. Крім того, навесні земля ще насичена вологою, а це добре позначається на проростанні моркви. Рослини, висаджені восени, більш міцні та сильні, а плоди соковитіші, адже отримують вдосталь вологи навесні. До того ж засіяна восени ділянка дає можливість зекономити час навесні.
Чоловік каже: щоб точно визначити час посіву, треба стежити за погодою. Сіяти рано не варто, бо насіння може набубнявіти і прорости. Тож чекає, доки земля трохи підмерзне, але відтаватиме вдень.
Неабияке значення має і місце посадки. Бажано, аби грядка була на підвищенні, бо тут навесні ґрунт прогріється якнайшвидше. В такому разі знижується ризик вимокання насіння під час зимових відлиг. Водночас тут не повинно бути панівних вітрів. Натомість низини не підходять зовсім. Хороші попередники — бобові, гарбузові, капуста, картопля. Земля має бути родюча, пухка, добре дренована.
Грядку готують, доки земля ще не підмерзла. Ділянку очищують від сміття, бур’янів і рослинних решток, перекопують на штик лопати та підживлюють. Михайло на кв.м вносить 4–5 кг перегною та склянку попелу. Водночас варто пам’ятати, що ця культура взагалі не виносить свіжої органіки. З мінеральних добрив це можуть бути суперфосфат (40–50 г на кв.м) та сульфат калію (25–30 г на кв.м).
Потім господар граблями вирівнює поверхню та робить борозни завглибшки 2–3 см на відстані 15–20 см.
Важливо! При підзимовому посіві норму внесення насіння збільшують на 20–25 відсотків порівняно з весняним і висівають густіше та глибше, ніж навесні. Насіння присипають землею, мульчують поверхню. Також дуже важливо не поливати зараз посіви. Насіння перед посівом також не замочують.
Навесні залишається зняти мульчу та чекати появи сходів.
Які сорти обрати
Не варто висівати моркву ранніх строків достигання, каже пан Вакараш. Також важливо, аби сорти були холодостійкі. Це можуть бути Шантене, Самсон, Флакке тощо.
Звісно, залежно від погодних умов є ризик, що насіння в землі погано переживе зиму. Але, погодьтесь, і навесні моркву нерідко доводиться пересівати, аргументує господар.
Записала Лідія ГЕРАЩЕНКО.