Перше, на що варто звернути увагу, купуючи саджанці, чи районований той сорт у вашій місцевості. Чому це важливо?
Наприклад, плодові дерева, рекомендовані для вирощування на півдні України, ймовірніше, підмерзатимуть узимку в північному регіоні, а то й зовсім загинуть: вони зазвичай теплолюбні. Це стосується і яблунь, адже серед них теж трапляються чутливі. Скажімо, в популярного сорту Джонатан низька морозостійкість, тому дерево сильно страждає від морозів. Інший приклад: яблуні сортів, рекомендованих для посушливих регіонів, в умовах прохолодного та вологого літа часто хворіють.
Що ж до інших культур (кизильник, годжі, шовковиця), звертайте увагу на їхню морозостійкість – чесні виробники зазвичай вказують це на етикетці. Але якщо такої інформації немає, самостійно пошукайте її в інтернеті. Багато рідкісних рослин призначені для півдня, а в середній смузі вимерзають навіть із хорошим укриттям.
ІЗ ЗАКРИТОЮ КОРЕНЕВОЮ СИСТЕМОЮ (ЗКС)
Саджанці продаються в контейнерах. Коштують дорожче, але професійні садівники завжди радять купувати саме їх. У таких рослин добре розвинене коріння, вони швидко приживаються на новому місці. До того ж, зручно зберігати: можна поставити вдома або на балконі та поливати до посадки.
Звертайте увагу, наскільки хороше їхнє коріння. Якщо проросло крізь дренажний отвір – чудова ознака. Якщо нічого не видно, по можливості попросіть акуратно дістати рослину з горщика – земляна грудка повинна бути повністю обплетена корінням.
ІЗ ВІДКРИТОЮ (ВКС)
Продають із голим корінням (викопують безпосередньо перед продажем). Коштують недорого, але приживаються набагато гірше, оскільки при викопуванні ушкоджується багато коренів. Звертайте увагу на такі ознаки: коріння має бути пружним, із великою кількістю дрібних корінців, без ознак пошкодження та явних потовщень.
Кора – гладенькою і чистою, без ран і задирок, а бруньки – щільними та живими. Ідеально, якщо саджанець однорічний, висотою близько 1 м із діаметром стовбура не менше 1 см – такі приживаються найкраще. Дворічка теж цілком годиться (її висота має бути близько 1,5 м). А ось трирічні та старші саджанці вкорінюються з великими труднощами, можуть і взагалі загинути. У розплідниках такі переростки вважають браком, проте так звані підприємці часто купують саме їх за зниженими цінами, а потім перепродують і запевняють покупців, що дорослий саджанець швидше почне плодоносити. Не вірте! Така рослина хворітиме, а перший урожай дасть набагато пізніше однорічки або дворічки.
Саджанці з ВКС перед посадкою занурте в глиняно-гнойову бовтанку (1:2 на 6 л води). Глина допоможе корінню зберегти вологу, поки приживатиметься, а гній містить у собі регулятори росту (ауксини), що стимулюють зростання нових корінців.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.