«Картопля по-селянськи» — так в меню кафе та ресторанів називаються хрусткі рум’яні скибочки картоплі, обсмажені в олії і присмачені часником. Але насправді ця страва має іншу назву — «Картопля по-уланівські».
Рецепт придумала вінничанка Глафіра Дорош, кухар кафе «Українка» в селі Уланів Вінницькій області. І зовсім випадково — для якогось торжества готувала велику, фаршировану м’ясом картоплю, а дрібну, щоб не викидати, нарізала часточками і кинула в киплячу олію. Щоб надати пікантності, полила часниковою заправкою — і страва всім припала до смаку. Вона б так і залишилася родзинкою місцевого кафе, якби заклад не відвідав журналіст однієї з центральних газет колишнього Союзу. Йому так сподобалася «Картопля по-уланівськи», що захоплена замітка в газеті про цю страву прославила її на весь Союз. Саме за цей рецепт в 1965 році Глафіру Дорош нагородили орденом Трудового Червоного Прапора, запросивши працювати в один із ресторанів Москви. Вона подякувала, взяла орден, але від пропозиції відмовилася, повернувшись працювати кухарем в рідне село.
Чому ж звичайний гарнір всі так люблять? Все дуже просто: апетитна і хрустка скоринка, золотистий колір і м’яка серединка…
* 1 кг невеликої картоплі
* 0,5 л олії
* сіль (за смаком)
* чорний мелений перець (за смаком)
Часникова заправка:
* 8 великих зубчиків часнику
* 3–4 столові ложки олії
* сіль (за смаком)
Картоплю без шкірки розрізати на часточки: навпіл, потім ще раз навпіл. Добре підсушити на рушнику — у вологої картоплі не буде хрусткої скоринки. У глибоку сковороду влити олію, добре розігріти. Викласти картоплю. Обсмажити до золотистої рум’яної скоринки (близько 10–12 хв.). Викласти на паперовий рушник, щоб позбутися зайвого жиру. Для заправки часник пропустити через прес або потовкти у ступці. Влити трохи олії, посолити — повинна вийти густа підлива. Викласти картоплю в глибоку миску, полити часниковим соусом і, щільно накривши кришкою, залишити на 5 хв., щоб просочилася часником.
Порада: страву можна приготувати і в невеликій кількості олії. Для цього викладати часточки частинами, на невеликій відстані одна від одної, щоб утворилася скоринка. Але в такому випадку картоплю потрібно буде кілька разів перевернути, щоб підзолотилась з усіх бочків. А щоб картопля залишалася гарячою, доки готується наступна партія, викладайте в каструлю під кришку, тримаючи її на слабкому вогні.
Готувала Діана ШЕПЕЛЬ.