Хоч оцет і не є продуктом повсякденного вжитку, кожна господиня має у своєму арсеналі цей незамінний для багатьох страв інгредієнт. Зокрема його використовують під час консервування, приготування маринадів, соусів, заправок, салатів. Без нього важко уявити також популярні майонез, кетчуп та гірчицю. Але мало хто знає, що назва «оцет» на етикетці не завжди свідчить про те, що це саме той продукт, який нам потрібен.
На вітчизняному ринку натуральний оцет представлено в основному трьома видами: яблучним, винним та спиртовим. Його виготовляють із харчового етилового ректифікованого спирту з харчової сировини або спирту, що міститься у виноградних та плодових виноматеріалах. Масова частка кислоти в різних видах коливається від 3 до 12%. Крім того, на прилавках магазинів можна побачити бальзамічний оцет, виготовлений в італійській провінції Модена. Але оскільки він дорогий, здебільшого нам пропонують «полегшений», а отже, дешевший варіант.
Як зауважують фахівці, на жаль, переважна більшість оцту на прилавках українських магазинів – досягнення хімічної промисловості, тож у дешевій прозорій рідині, яку ми зазвичай купуємо, щоб додавати до різних страв, як правило, немає нічого натурального. Пояснюється це просто – собівартість виробництва штучного оцту нижча. Для цього отриману під час нагрівання та сухої перегонки стружки дерев або переробки нафти й природного газу синтетичну оцтову кислоту розводять водою і розливають у пляшки.
Зрозуміло, що споживати такий продукт, м’яко кажучи, небажано, адже він містить шкідливі альдегіди та солі важких металів. До речі, у переважній більшості країн використання синтетичної оцтової кислоти в харчовій промисловості заборонено. На жаль, нашої держави у цьому переліку немає. Більше того, згідно з чинним стандартом Мінагрополітики України «Замінники оцту, одержані з оцтової кислоти. Технічні умови. СОУ 15.87-37-411:2006» виробники мають право виготовляти так звані синтетичні замінники оцту, які зазвичай продають під назвою «Столовий».
Таким чином, продукти, склад та технологія виробництва яких відрізняються, можуть мати одну назву – «оцет». Тож щоб відрізнити справжній натуральний від синтетичного, уважно читайте інформацію на етикетці.
Віктор БЛИЗНЮК.