Я вже знову почала замовляти поштою цибулини лілій на весняну посадку. Адже в сезон вони значно дорожчі. Та нерідко засмучуюся, бо цибулини приходять дрібні, темнуваті, не дуже хорошої якості. А виростають із них досить кволі рослини. Підкажіть, як правильно вибрати цибулини?
Наталя КОСОВЕЦЬ. Волинська обл.
НЕ «КУПУЙТЕСЯ» НА КРАСИВІ ФОТО
Звісно, ціна на цибулини значною мірою залежить від їх якості. Тож якщо купуєте поштою, не соромтесь перед тим розпитувати у продавця про товар. А ще краще – просіть спочатку вислати електронне фото цибулин. Також не поспішайте оплачувати покупку наперед. Так, можете зекономити кілька десятків гривень, однак повернути назад свої кошти, якщо товар вас не задовольнить, буде складніше.
Не «купуйтеся» на красиві фото, далеко не завжди вони відповідають дійсності. Перш ніж обрати певний сорт, почитайте про нього. Може виявитись, що він не такий вже й рясноквітучий або високорослий, як здається.
Нещодавно я придбала цибулину дуже популярного нині сорту Apricot Fudge. Обіцяли, що це – квітка-гігант. Сама квітка дійсно оригінальної форми і мало нагадує лілію. Однак розмірами та рясним цвітінням кущ не вразив. Щоб розгледіти його з-поміж інших сортів, потрібно ще придивитись. Можливо, цибулина ще молода була. Подивлюся, що цього року виросте.
Також враховуйте, до якої групи належить той чи інший сорт. Азійські лілії – дуже невибагливі, мають широку лінійку найрізноманітніших сортів. LA-гібриди також невибагливі, мають крупніші квіти, аніж азійські. LО-гібриди характеризуються крупними грамофоноподібними квітами та мають чудовий аромат. ОТ-гібриди невибагливі, можуть похвалитись крупними ароматними квітами. Трубчасті та східні – більш вибагливі у догляді.
Розмірна шкала цибулин виглядає таким чином: 10/12; 12/14; 14/16; 16/18; 18/20; 20/22. Цифра – це не діаметр, а довжина окружності цибулини. Добросовісні продавці обов’язково вказують цей розмір. Якщо побачите в продажу велику цибулину за низькою ціною – це має насторожити. Можливо, так вам намагаються продати цибулини досить простого сорту.
Важливо: зовнішній вигляд цибулин може відрізнятись залежно від виду та сорту.
НА ЩО ЗВЕРТАТИ УВАГУ ПРИ ПОКУПЦІ ЦИБУЛИН
Обирайте міцні, щільні, соковиті цибулини з сухим непошкодженим денцем і живими корінцями (можуть бути й з проростками). Вони мають бути без плям, пошкоджень, ознак гнилі та хвороб. Лусочки повинні щільно прилягати одна до одної. Чим більша цибулина – тим більшим буде квітконос.
Не варто купувати: дрібні, сухі, без або з сухими корінцями, а також ті цибулини, що використовувались для вигонки. Вони виснажуються і наступного разу зазвичай зацвітають нескоро. Не беріть також пошкоджені, з плямами та ознаками хвороб.
ЯКЩО ПРИДБАЛИ ВЗИМКУ
Якщо ви придбали цибулини завчасно (а в цьому дійсно є резон), оптимально зберігати їх у овочевому відсіку холодильника чи погребі з температурою 2–6 градусів. Укладають у поліетиленовий пакет з отворами, наповнений злегка зволоженою тирсою. Досвідчені квітникарі ще й радять укладати цибулини чітко денцем униз. Але перед тим, як закласти на зберігання, ретельно огляньте посадковий матеріал. Якщо таки помітили пошкоджені частини, видаліть їх, а місця зрізів присипте товченим деревним вугіллям або замажте зеленкою. Якщо почали з’являтися паростки, висадіть такі цибулини до посадки в горщики. Однак таке явище небажане, тож намагайтесь не зберігати в теплих приміщеннях. Вигідніше купувати цибулини, аніж квітучі рослини з цибулиною. Приміром, цибулину розкішного сорту Exotic sun можна придбати за ціною від 25 грн, а от за квітучий кущ минулого літа в столиці просили 80 грн.
Катерина ОКУНЬ.