Чи ростимуть у затінку?
Тюльпани непогано розвиваються у напівтіні. А ось у затінених місцях витягуються, викривляються, втрачають декоративність, а цибулини швидко дрібнішають. За можливості, краще їх висадити на сонячному місці.
Зацвітуть наступного року ті, в яких зрізали квіти?
Якщо бажаєте, щоб такі рослини знову зацвіли, при зрізуванні потрібно обов’язково залишати не менше двох листків. Точніше, їх потрібно не зрізати ножем, а ламати, і робити це вранці, коли не розбризкується сік. Так зменшите ризик перенесення небезпечної вірусної хвороби — строкатопелюстковості. Якщо ж тюльпани не зрізають, а залишають цвісти, важливо видалити в них зав’язі, оскільки утворення насіння виснажує рослини.
Можна висаджувати поруч різні сорти?
Так, можна, вони не переродяться, оскільки перехресне запилення на них не позначається. Сортові тюльпани з роками можуть змінювати колір, однак таке спостерігається через те, що рослина захворіла на вірус, який блокує набуті сортові ознаки, а залишає лише ті, що були в дикорослих. От і виходить, що сортовий стає червоним. Отже, перезапилення тюльпанів — це міф.
Насправді розмножуються з насіння?
Насправді. Але при насінному розмноженні зацвітуть на 5–6 рік і не збережуть сортових ознак. Тому цей спосіб використовують переважно для виведення нових сортів.
Чому не цвітуть?
Причин може бути кілька: надто дрібні цибулини, хворі (зокрема, гниль), пошкодження гризунами, недотримання строків посадки у ґрунт, зрізування з усім листям (уже згадували), надто глибока або мілка посадка.
Обов’язково викопувати цибулини?
Ні, не обов’язково, але дуже бажано. Коли щороку після того, як пожовтіє листя, цибулини викопувати, а у вересні знову висаджувати, цвітіння буде кращим. Після викопування цибулини треба добре підсушити у напівтіні, очистити від залишків коренів, старих покривних лусок, листя і зберігати до вересня у марлевих мішечках у сухих приміщеннях. Від правильного зберігання цибулин багато в чому залежить подальше цвітіння. На одному місці тюльпани можна вирощувати 2–3 роки, після чого пересадити, оскільки щороку утворюватимуться нові цибулини, і їм ставатиме надто тісно й не вистачатиме живлення.
Що їм загрожує?
Найсерйознішим захворюванням є вже згаданий вірус строкатопелюстковості. Такі рослини викопують разом із земляною грудкою та спалюють. Переноситься вірус із інструментом та комахами. Як його виявити? Якщо в не строкато забарвлених сортів на пелюстках та листі з’являються характерні смуги, штрихи та плями, це означає, що рослина заражена. На світлих тюльпанах ознаки хвороби помітити дуже важко. Вилікувати її, на жаль, неможливо. Рослини не гинуть, однак квіти й цибулини постійно дрібнішають. Ямку, де росли хворі тюльпани, поливають міцним розчином марганцівки. У вологі роки тюльпани також можуть уражуватись грибковими хворобами. Щоб цього не допускати, земля повинна бути добре дренована.
Як найдовше зберегти зрізані квіти?
Зрізують тюльпани вранці, у стадії зафарбованого бутона. У воді вони можуть зберігати свіжість 7–12 днів. Чим нижча температура в приміщенні, тим довше стоятимуть.
Тетяна БОГОВИК.