Озимий часник висаджують у першій половині жовтня, за 25–30 днів до настання стійких холодів, щоб за цей час зубки добре вкоренилися.
Не менш ніж за 2 тижні до посадки на грядки вносять добрива: на кв.м – 5–6 кг компосту або перегною, 30 г суперфосфату, 20 г калійної солі. Дуже важливо відібрати лише найякісніший посадковий матеріал, без ознак хвороб і пошкоджень. Краще, якщо буде місцевий. Щоб захистити від хвороб, зубки перед посадкою можна замочити на 3 хв. у розчині солі (ст.л. на 2 л води) або мідного купоросу (ст.л на 10 л води). Часник любить легкі родючі ділянки, а в тіні та сирості почувається погано.
Садять зубки з міжряддями 20–25 см і відстанню між рослинами в рядку 6–8 см. Глибина садіння восени – 6–8 см. У разі мілкішого корінці можуть вимерзнути. Важливо очистити зубчики перед посадкою від материнського денця, щоб не затримувало ріст. Не можна вдавлювати їх у землю, щоб не пошкодити. З настанням постійних морозів грядку з часником необхідно вкрити перегноєм, дрібною соломою, листям або стеблами різних рослин шаром 5–10 см. Розкрити її потрібно буде навесні по мерзлоталому ґрунту, оскільки часник сходить дуже рано.
Він любить змінювати місце проживання, тому дуже важливо дотримуватись сівозміни і висаджувати на попередньому місці не раніше, ніж через 3–4 роки. Не варто робити це після цибулі, пасльонових, перцю, томатів і баклажанів. Натомість хороші попередники – гарбузи, кабачки, капуста, суниця садова, сидерати та бобові.
Озимий часник не боїться холодів і зазвичай не уражується шкідниками та хворобами.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.