Розмножити чимало видів рослин із зелених живців набагато простіше, ніж може здатись не перший погляд. У червні саме сприятливий час для цього. Розмножити таким чином можна передусім ягідні кущі (смородину, аґрус, малину, ожину), а також жимолость, кизил, гумі, горобину, калину, обліпиху, лимонник, барбарис, а ще квіткові: жасмин садовий, бузок, гортензію, троянди. Водночас деякі рослини, як-от глід, із живців не розмножують, бо погано укорінюються.
Найкраще для розмноження підійдуть молоді однорічні прирости: пружні, злегка здерев’янілі, але ще зелені. Живцюють у похмуру погоду, в сонячну – тільки рано-вранці. Так мінімізується випаровування з живців. Зрізають їх обов’язково гострим ножем. Секатор для цих робіт не підходить, бо зминає тканини.
Пагони нарізають довжиною 10–15 см, з 4–5 добре розвинутими бруньками. Нижній зріз роблять під кутом, відступивши від нижньої бруньки 5 мм, верхній – прямий, на 2–3 см вище верхньої бруньки. Нижнє листя видаляють, залишають тільки пару верхніх листків. Та й ті обрізають наполовину, щоб зменшити випаровування вологи.
Живці ягідних і плодових культур висаджують на глибину 1–1,5 см, а декоративних чагарників – на 2,5 см. Відстань між ними має бути 5–7 см, у рядах – 5–10 см. Найкращі умови для укорінення створюються у парничку. За його відсутності живці можна накрити плівкою, обрізаними ПЕТ-пляшками, банками, обов’язково періодично провітрюючи. Перший час важливо притіняти від сонця. Про те, що вони укорінились, підкаже поява молодих листочків. У цей час укриття можна буде поступово знімати. Тоді ж підживлюють рідким комплексним добривом. Оптимальна температура для укорінення – 20–25 градусів. Цей спосіб нерідко застосовують при розмноженні нових сортів і гібридів.
Укорінюють у легкому пухкому ґрунті. Це може бути суміш піску та компосту. Кілька слів скажемо про укорінення деяких культур. Так, дуже популярна сьогодні лохина коштує від 100 грн за кущик, а добре розвинутий – і всі 200. А тим часом її легко можна розмножити зеленими живцями.
Укорінюють у теплицях або парниках із застосуванням штучного туману або частих поливів. Землесуміш можна приготувати з верхового торфу з піском (3:1). За підтримання високої вологості повітря та згаданої вище температури живці укорінюються за 2–3 місяці. Зелене живцювання є основним способом вегетативного розмноження і жимолості їстівної. Для калини готують субстрат із річкового піску або суміші з торфом у співвідношенні 1:1. Укорінюваність майже стовідсоткова. У такому ж субстраті укорінюють і кизил. У аґрусу важливо те, що в такий спосіб ще й оздоровлюють посадковий матеріал від шкідників – кліщів, смородинової склівки та інших. Субстрат – як і для попередніх культур. Високий відсоток укорінення і в лимонника – до 85 відсотків. При розмноженні малини зеленими живцями використовують кореневі паростки, що з’являються на коренях маточних рослин. Зрізують на рівні ґрунту або з невеликою етильованою (білою) частиною стебла. Вже до осені матимете укорінені саджанці.
Догляд за висадженими живцями обліпихи також полягає в підтриманні високої відносної вологості повітря та температури 23–25 градусів. Стовідсоткового вам укорінення!
Іван СИМАКОВ, садівник.