Здавалося б, у чому секрет сироватки? А в тому, що вона містить безліч корисних речовин. Особливо цінні амінокислоти, вітаміни, білки, сірка, фосфор, кальцій, азот та інші елементи.
Сироватка не лише підживлює ґрунт, а ще й негативно впливає на шкідливі мікроорганізми, які спричиняють хвороби рослин. Найчастіше її використовують для профілактики фітофторозу та борошнистої роси. Також ефективна для лікування фузаріозу, парші, іржі, плямистості листя та інших хвороб.
Однак усе добре в міру, тож уносити сироватку треба обережно, адже в нерозведеному вигляді вона має кислу реакцію.
Для поливу рослин під корінь на 1 л сироватки потрібно 9 л води. А для обробки по листю розчин можна зробити 1:3. Якщо, наприклад, томати уражені фітофторою, а огірки — борошнистою росою, то обробляти їх можна нерозведеною сироваткою, краще вранці. Зробити дію розчину ефективнішою можна, додавши трохи йоду. Він живить рослини та знищує шкідників. На 10 л розчину сироватки достатньо 10 крапель йоду. Краще застосовувати цей розчин для профілактики, бо хворобам легше запобігти, ніж лікувати. Обробляти потрібно регулярно, раз–двічі на тиждень. Якщо використовувати сироватку для обприскувань, то для кращого прилипання треба додати трохи натертого господарського мила — 40 г на 10 л води. Сироватку, крім помідорів та огірків, люблять гарбузи, кабачки, патисони. А ще — троянди. Розчин, окрім йоду, можна збагатити склянкою деревного попелу.
До речі, на сироватку можна «ловити» шкідників саду. Для цього залийте її у банку чи пластикову пляшку та підвісьте до крони дерев на ніч або вкопайте у ґрунт. На ранок у ємкості опиниться чимало шкідників.