БЕРЕЖІТЬ ДЕРЕВА ВІД ЗАЙЦІВ
Основні садові роботи в листопаді пов’язані із захистом від шкідників, гризунів і несприятливих погодних умов. Також можна зайнятися заготівлею живців для весняних щеплень.
Якщо в жовтні не обприскали плодові дерева від комах-шкідників і захворювань, це можна зробити на початку листопада, але за умови, що на вулиці ще плюсова температура. Крім того, для захисту від комах-шкідників корисно розвісити в саду годівниці для дрібних птахів із зерном, крупою та шматочками сала.
Для захисту від зайців та інших гризунів стовбури плодових дерев обгортають щільним папером, руберойдом або дрібною сіткою, знизу їх присипають землею для фіксації, зверху обв’язують мотузкою або м’яким дротом. Верхній край захисту повинен бути на 50–70 см вищим за звичайний сніговий покрив. За необхідності захищають не тільки стовбури, а й великі нижні гілки.
Ґрунт під деревами мульчують сухим торфом або компостом, соломою, опалим листям. Шар мульчі – 15–25 см, що він товстіший, то менше страждатиме коріння при ранньому настанні морозів. На часі замульчувати й садову суницю та полуницю. Після промерзання ґрунту на 3–5 см її засипають шаром сухого торфу, компосту або перегною. Це вбереже кущики від випрівання після перших снігопадів і навесні.
Кущі та молоді дерева з густою кроною можуть зламатися під мокрим снігом, особливо якщо не скидають листя. Перед настанням снігопадів крони таких дерев краще акуратно стягнути і зв’язати, а після – накрити мішковиною чи солом’яними матами. Вічнозелені кущі на зиму підв’язують і вкривають. Розлогі старі дерева також часто страждають від ваги снігу – обламуються гілки. Такі можна підперти дошками, а після сильних снігопадів регулярно обтрушувати крону.
Після зниження температури до мінусових значень приступають до заготівлі живців для весняних щеплень. Їх отримують зі здорових плодоносних дерев, причому з добре розвинених гілок, розташованих із південного боку. Однорічні пагони довжиною 35–40 см акуратно зрізують ножем і обгортають спочатку вологим папером, потім поліетиленом. Підписують сорт і час зрізування, після чого поміщають у підвал зі стабільною температурою плюс 4 градуси або в холодильник.
ЗАГОТОВТЕ СУМІШ ДЛЯ РОЗСАДИ
Якщо осінь у вашому регіоні пізня і тепла, можна продовжити озимий посів насіння моркви, кропу, петрушки в заздалегідь приготовлені борозенки та трохи підмерзлу землю. Зверху його присипають сухим ґрунтом або компостом.
Посадки пряних трав після перших заморозків мульчують сухим листям, тирсою або компостом. Це допоможе їм успішно перезимувати та не вимерзнути при недостатньому сніговому покриві й не згнити при підвищеній вологості навесні.
Також необхідно приділити увагу свіжому компосту – його перелопачують, за необхідності поливають водою і вкривають плівкою. Чим довше компостна яма збереже плюсову температуру, тим вищою буде якість компосту до наступного сезону. Крім того, в листопаді, ще до настання сильних морозів, заготовляють суміш для розсадного ґрунту. Її зберігають у підвалі або теплиці до весни.
УКРИВАЙТЕ БАГАТОРІЧНИКИ
У першу чергу, засипають тонким шаром мульчі всі квіти, які йдуть під сніг із зеленим листям і стеблами (маргаритки, примули, арабиси, братки). Мульча для них повинна бути сухою і пухкою, добре пропускати повітря, інакше під вологим важким снігом квіти зопріють.
Після промерзання ґрунту на 2–3 см мульчують сухим торфом лілії, сортові тюльпани, нарциси. Мульча оберігає їх від вимерзання при настанні ранніх морозів. Коли підмерзне верхній шар ґрунту, на клумбах можна висівати холодостійкі однорічники. Для цього заздалегідь готують ґрунт і роблять борозенки, а після перших заморозків висівають насіння трохи густіше, ніж при весняній посадці. Зверху засипають сухим перегноєм або ґрунтом, поливати не потрібно. Для озимого посіву годяться: айстри, аліссум, чорнобривці, календула проста і махрова, годеція, лаватера, декоративні маки, волошки, матіола, ехінацея, дельфініум.
Зверху клумби мульчують торфом, вкривають сухим листям або спанбондом, а при перших снігопадах закидають снігом.
Особливо ретельно вкривають теплолюбні квіти – троянди, клематиси, гортензії. Їх стебла, залежно від сорту, підрізають або знімають з опор і укладають на шар дощок або руберойду, щоб не допустити намокання. Коріння засипають товстим шаром торфу, а гілки накривають ялиновим гіллям, зв’язаним у вигляді куреня, або картонними коробками, зверху засипають тирсою, листям, накривають мішковиною чи покривним матеріалом. До настання стійкої мінусової температури укриття повинно добре провітрюватися, щоб пагони не зопріли. Після перших снігопадів на нього зверху накидають сніг. Виконання цих нескладних правил і рекомендацій дозволить вашим рослинам легко перезимувати та увійти в новий сезон сильними і здоровими.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.