Зазвичай приміщення, де утримується птиця, не капітальні, зроблені з дощатих щитів, фанери. Тому їх треба утеплювати, аби підтримувати температуру вище нуля протягом зими без обігріву. Як зробити утеплення відносно дешевим, але й ефективним? Економія відбувається на обробці, «фірмовості» матеріалів, конструкції кріплення, а також тому, що робиться своїми руками.
ДЕ
Утеплювати курник потрібно комплексно. Найбільше тепла втрачається з обміном повітря. Ніяке утеплення не може протистояти протягу. В першу чергу потрібно поставити друге скло на герметику, якщо є вікно. Ефективне утеплення вікон — на зиму над склом у 15 мм до планок встановити поліетиленову плівку, такий собі склопакет для курника. Як мінімум, необхідно закласти щілини у вікнах, рамах. Далі, там, де відкриваються, по контуру потрібно покласти ущільнювач. Можливо, підійде і магазинний, який приклеюється. Або необхідно прибити прошарок повсті. Але нерегульованих щілин під дверима та вікнами не повинно бути — це основа утеплення будь-якої будівлі.
ЧИМ
Там, де потрібно утеплити курник, часто «під ногами» знаходяться у великих кількостях природні утеплювачі — солома, сіно та деревна стружка (дрібна тирса не підходить). Щоб у них не заводилася будь-яка живність, їх потрібно підготувати. Знадобиться розсипчасте вапно-пушонка, і це основна витрата — одна частина вапна на 10 частин матеріалу. А також борна кислота та мідний купорос — відмінні засоби проти гниття.
Щоб матеріал застосовувати в щитах, його потрібно зміцнити додаванням 1 частини цементу на 10 частин матеріалу. Робиться розчин із додаванням антисептиків і змішується з необхідним обсягом стружки, подрібненого сіна або соломи. Закладається в щити в мокрому стані. Висихаючи, таке утеплення набуває міцності.
ПОРЯДОК РОБІТ
Спочатку треба встановити ззовні або зсередини, як зручніше, попід стінами вертикальні бруси товщиною 12 см і між ними засипати органічний утеплювач із цементом послідовно з набитим облицюванням від низу до верху. Зовнішнє облицювання покрити чим-небудь водовідштовхувальним, наприклад, навіть відпрацьованим мастилом.
Альтернатива всього цього — застосування пінопласту. Іноді це дешевше, а головне — швидше та легше в монтажі. Щільний пінопласт можна наклеїти на стіни, а поверх нього приклеїти якийсь захист від ультрафіолету та води — ту ж тонку фанеру чи OСБ-плиту, яку зверху можна покрити фарбою. Рекомендована товщина пінопласту — 10 см.
ДЛЯ СТЕЛІ
Слід застосувати пароізоляцію, можна звичайну щільну поліетиленову плівку. Без неї утеплювач буде швидше намокати, ніж сохнути. Застеляємо з напуском, по всій площі перекриття з наворотом на стіни. На перекритті в курнику можна насипати деревну стружку, поверх якої застелити шар сіна або соломи товщиною 20–25 см.
НА ПІДЛОГУ
Зазвичай у курнику підлога зроблена з ущільненого ґрунту з будь-яким підсипанням. Утеплення зводиться до підсипання товстого шару натуральної (без обробки) соломи, сіна чи стружки. Потрібно лише не забувати забруднений шар перевертати, вчасно міняти.
Як бачимо, утеплити курник або сарай можна зовсім недорого, власноруч. Звісно, доведеться старанно попрацювати.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.